Фонтан, що не діє понад 30 років: чи продаватимуть земельну ділянку в центрі Сарн

Фонтан, що не діє понад 30 років: чи продаватимуть земельну ділянку в центрі Сарн

Недіючий фонтан у центрі Сарн.

У соцмережах поширюють інформацію про ймовірний продаж земельної ділянки в центрі міста Сарни. Йдеться про територію на пішохідній алеї, де розташований так званий «старий фонтан», який не діє десятки років і поступово руйнується. Чи збираються продавати фонтан, а точніше землю під ним, СарниNews.City запитали в Сарненської міської ради.

Що відомо про фонтан

Фонтан на центральній алеї Сарн з’явився наприкінці радянської доби, проте інформації про об’єкт насправді не багато. Історичну довідку допоміг зібрати старший науковий співробітник Сарненського історико-етнографічного музею Василь Кушнір.

Фонтан був побудований орієнтовно у 1985-1987 роках. Тоді містом керував Микола Федчак. Міська рада замовила у відомих київських архітекторів проєкт реконструкції бульвару по вулиці Широкій, на той момент це був проспект Леніна. Вулицю виклали плиткою, замість масивних бетонних лавок встановили нові з дерев’яними елементами, зрізали старі насадження та посадили нові. Окрасою алеї мав стати новий фонтан каскадного типу.

— Він був оздоблений гранітними плитами по периметру, які не давали воді витікати. З часом їх розбили та порозтягували. А по краях фонтану поставили фігури великих птахів, які дивилися в різні сторони світу. Проте для такої конструкції зробили слабку чашу. Вона не тримала воду, яка збігала і збоку, і всередину. Фонтан працював, влітку його вмикали навіть по декілька разів на тиждень. Це давало навантаження на систему водопостачання — не вистачало тиску для подачі води до верхніх поверхів багатоквартирних будинків поруч, — розповідає Василь Кушнір.

За часів незалежної України фонтан не функціонував. Місцева влада у різні періоди намагалася зробити з нього своєрідний артоб’єкт, туди навіть встановлювали танк. Зрештою чашу засипали піском, тож фонтан став нагадувати величезну клумбу, яка стоїть у Сарнах і досі.

Фонтан, що не діє понад 30 років: чи продаватимуть земельну ділянку в центрі Сарн

Архівне фото фонтану на центральній алеї.Фото: Василя Сосюка

Чи збираються продавати «старий фонтан»

У системі Prozorro.Продажі земельна ділянка площею 400 квадратних метрів фігурує як лот аукціону, який не відбувся минулоріч. Стартова орендна плата території, призначеної для будівництва та обслуговування будівель торгівлі, становила 66 433 гривні. Прийом заявок розпочався 28 листопада 2024 року, а вже 11 грудня Сарненська міська рада скасувала аукціон. У повідомленні за підписом міського голови Руслана Серпенінова йдеться про необхідність уточнення інформації щодо землевпорядної документації.

Фонтан, що не діє понад 30 років: чи продаватимуть земельну ділянку в центрі Сарн

Фото: документ на сайті Prozorro.Продажі

У пресслужбі Сарненської міської ради кажуть, що наразі питання продажу вказаної земельної ділянки або передачі її в оренду не розглядається. Натомість орган місцевого самоврядування працює над розробкою детального плану території, щоб впорядкувати паркомісця в центральній частині міста, зокрема на вулиці Широкій, яка характеризується найбільш інтенсивним рухом транспорту.

— У майбутньому можливість використання даної земельної ділянки може бути розглянута, проте виключно з метою здачі в оренду. Водночас наголошуємо, що кошти громади на демонтаж фонтану, укладання бруківки чи будь-які інші подібні витрати не спрямовуватимуться, оскільки це не є нагальною потребою в умовах війни. Варто розмежовувати різні завдання: створення комфортних умов, як-от облаштування місць паркування біля 2-го ліцею, і витрати на демонтаж радянської бетонної спадщини. Наприклад, фонтан, розташований на цій земельній ділянці, було спроектовано так, що його ввімкнення призводило до зникнення водопостачання у половині міста, що лише підкреслює нераціональність його використання. Та й його зовнішній вигляд давно бажає кращого, — пояснює Анна Маковецька, начальниця пресслужби Сарненської міської ради.

У міській раді зазначають, що готові до діалогу з підприємцями, які можуть взяти на себе витрати з демонтажу об’єкта й інвестувати у створення бізнесу, що забезпечить нові робочі місця та надходження податків. А також додають, що завдяки коштам, отриманим зокрема з оренди та продажів об’єктів і земель, від початку повномасштабного вторгнення Сарненська громада надала допомогу 61 військовому підрозділу. Загальна сума такої допомоги нині перевищує 125 мільйонів гривень.

Що було раніше

Четвертокласник Владислав самотужки облаштував флагшток у дворі своєї багатоповерхівки й доглядає за прапором України вже понад чотири роки. 10-річна Емілія відрізала волосся, щоб задонатити, й продовжила збирати кошти, записуючи вірші про війну. А 2-А клас Сарненської гімназії №6 отримав відзнаку від 42 бригади за постійну підтримку воїнів і мотивацію мужньо захищати країну надалі. СарниNews.City поспілкувалися з дітьми-волонтерами, які не втрачають віри у перемогу й показують, як її наближати власним прикладом.

Новини Рівне