Топ-темами минулого тижня стали жеребкування кваліфікації ЧС-2026, виступи наших представників у єврокубках та заключний тур року в УПЛ, що подарував декілька несподіваних результатів.
У понеділок після матчу в Києві на стадіоні «Динамо» імені Валерія Лобановського чемпіонат України вирушив на канікули, що триватимуть до 22 лютого (базова дата 18-го туру). Настав антракт і на євроарені, де клубні змагання відновляться в другій половині січня — «Шахтар» і «Динамо» ще зіграють по два поєдинки на загальному етапі Ліги чемпіонів і Ліги Європи відповідно.
Але для головної команди країни все тільки починається.
Жереб середньої складності
У п’ятницю, 13 грудня, збірна України дізналася суперників у відборі до фінальної частини чемпіонату світу-2026, що пройде на футбольних полях одразу трьох країн — США, Мексики та Канади. Жереб визначив у опоненти «синьо-жовтим» переможця чвертьфінальної пари поточного розіграшу Ліги націй Франція/Хорватія, а також Ісландію й Азербайджан.
Українці також могли потрапити в групу з п’ятьма командами, однак випав перший варіант. За думкою ЗМІ, це радше погано, ніж добре, адже місця для права на помилку в України буде ще менше. Натомість початок відбору для нас стартує у вересні, а не в березні, як це було б за другого варіанту. Команда не буде перевантажена необхідністю грати матчі підвищеної відповідальності вже навесні. Не варто забувати, що на футболістів Реброва іще чекає надскладне протистояння з Бельгією (20 і 23 березня) за вихід у найсильніший дивізіон Ліги націй.
«До початку осені „синьо-жовті“ за бажання головного тренера встигнуть провести низку товариських ігор з переглядом потенційного підсилення основи та репетиції тих чи інших підходів у „небойових“ умовах, а саме цього Ребров був позбавлений по ходу відбору до ЧЄ-2024 та й багато в чому й до старту самого турніру», — нагадує автор Champion.com.ua Максим Салівон (13.12.24).
Головний тренер збірної України також надає важливе значення цьому аспекту. На ньому він зосередив увагу під час різдвяної онлайн-зустрічі представників національної команди та футбольних експертів із пресою та вболівальниками у Львові.
«Нам треба скористатися часом, відведеним до початку кваліфікації, і добре підготуватися до кожного суперника, — зауважив Сергій Ребров. — У червні ми плануємо зіграти два товариські матчі. Але зараз тривають перемовини, тож ми не можемо сказати по цих поєдинках нічого конкретного. Зазначу тільки, що ми оберемо суперників, які допоможуть нам підготуватися до відбору ЧС-2026» (Uaf.ua, 13.12.24).
Таку ж думку висловив і наставник азербайджанської збірної Фернанду Сантуш, коментуючи результати жеребкування для офіційного сайту місцевої федерації футболу:
«Добре, що в березні та червні в нас немає офіційних поєдинків. У нас буде час підготуватися до ігор у групі. У цей час ми будемо проводити товариські матчі, щоб наша команда була готова до відбірного циклу, який розпочнеться у вересні» (Affa.az, 13.12.24).
Проте, преса в Азербайджані не вірить у свою головну команду й у те, що нинішньому керманичу вдасться підвести її до відбору в оптимальному стані. І це при тому, що Фернанду Сантуш — тріумфатор Євро-2016 із португальцями, який очолив азербайджанців улітку цього року.
«Проти ваших земляків у нашої збірної немає шансів. Матчі Ліги націй яскраво показали, наскільки все у нас погано. Ми відстали навіть від збірної Естонії. Набравши всього одне очко і ставши останніми в групі, наша команда впала в Лігу D», — розповів про реальний стан справ у збірній Азербайджана головний редактор Sport24.az Джейхун Алієв в інтерв’ю Sport.ua (15.12.2024).
Щодо українських медіа, то мікс суперників Франція/Хорватія, Ісландія, Азербайджан вони називають групою «середньої складності». «Синьо-жовті» могли отримати як відчутно важчий підбір опонентів, так і набагато легший.
«Втім, вкотре доведеться звертатися до свіжих історій. Пам’ятаючи настрій громадськості як перед вересневим стартом у нинішній Лізі націй, так і, особливо, перед початком баталій на першості континенту в Німеччині, варто сказати, що у випадку України інколи здається, що гірше — навіть краще», — застерігає Champion.com.ua (13.12.24).
Відбір в європейській зоні триватиме з березня 2025-го до березня 2026 року й складатиметься з двох раундів. Команди змагатимуться за 16 путівок на чемпіонат світу.
12 переможців груп отримають прямі перепустки до фінальної стадії. 12 команд, що посядуть другі місця, та чотири найкращі переможці груп Ліги націй УЄФА-2024/25, які фінішують нижче другого місця на груповому етапі європейської кваліфікації, візьмуть участь у стикових міні-турнірах. А це будуть одноматчеві півфінали і фінали.
Тож 16 учасників матимуть другий шанс — їх розіб’ють на чотири шляхи плей-оф. Чотири переможці врешті й отримають путівки на ЧС-2026.
Неприпустима помилка ФІФА
Між тим під час жеребкування ФІФА трапився дуже неприємний інцидент. У ході представлення країн контури території нашої держави організатори показали без Криму. Така неприпустима помилка викликала величезне обурення з боку української спільноти — як футбольних, так і державних органів.
Українська асоціація футболу оперативно надіслала лист на адресу генерального секретаря ФІФА Матіаса Графстрьома та генерального секретаря УЄФА Теодора Теодорідіса щодо цього інциденту.
«Звертаємося до вас, аби висловити нашу глибоку стурбованість щодо продемонстрованої 13 грудня 2024 року під час телевізійної трансляції церемонії жеребкування європейського відбору до чемпіонату світу з футболу ФІФА 2026 року інфографічної карти Європи. На карті з позначенням країн, які не можуть перетинатися, була виділена територія України без АР Крим, — зокрема, наголошувалося у тексті звернення (Uaf.ua, 15.12.24).
Враховуючи низку офіційних рішень та резолюцій, ухвалених Радою ФІФА та Виконкомом УЄФА починаючи з 2014 року, щодо територіальної цілісності України та захисту футбольних стейкхолдерів нашої країни від загарбницької політики російської терористичної держави, у тому числі щодо Автономної Республіки Крим, наголошуємо, що сьогоднішня версія картографічного зображення України, офіційно презентована ФІФА під час всесвітньої трансляції на багатомільйонну аудиторію по всьому світу, є абсолютно неприйнятною й виглядає як непослідовна позиція ФІФА та УЄФА щодо описаного вище надважливого питання, зважаючи на триваючу руйнівну загарбницьку війну, розв’язану росією проти України у XXI столітті в самому центрі Європи».
Зрозуміло, негайної реакції вимагало від ФІФА й Міністерство закордонних справ України. Про що його речник Георгій Тихий зробив відповідний допис на офіційній сторінці МЗС у соцмережі X (колишній Twitter).
«Перекроюючи міжнародні кордони у вчорашньому ефірі, ви (ФІФА — прим.авт.) не лише діяли проти міжнародного права, а й підтримали російську пропаганду, військові злочини та злочин агресії проти України. Ми виправили мапу для вас і чекаємо на публічні вибачення», — йшлося в повідомленні (Mfa.gov.ua, 14.12.24).
До честі ФІФА, в її штаб-квартирі одразу визнали власну недбалість. Про що листом у відповідь й було повідомлено українців. Міжнародна асоціація запевнила щодо негайного здійснення кроків для вирішення ситуації й усебічної готовності до подальшого обговорення питання в разі такої потреби.
«Ми підтверджуємо отримання вашого листа від 13 грудня 2024 року та хочемо подякувати вам за те, що звернули нашу увагу на зазначене питання, — йдеться в тексті ФІФА, що його цитує офіційний сайт УАФ (15.12.24). — Ми з глибокою повагою ставимося до занепокоєння, висловленого Українською асоціацією футболу і розуміємо чутливість даного питання.
Інфографічна карта, про яку йдеться, була розроблена третьою стороною — зовнішнім підрядником з надання відповідних послуг. Виявивши проблему, ми негайно здійснили кроки для вирішення ситуації, зокрема вжили заходів для видалення зображення з обігу. Крім того, ми проводимо внутрішню перевірку, аби переконатися, що такі помилки не повторяться в майбутньому.
Ми цілком усвідомлюємо делікатність цього питання, і хоча інцидент був ненавмисним, ми щиро шкодуємо про будь-яку моральну шкоду, яку він міг заподіяти, і цінуємо ваше розуміння навзаєм, оскільки ми з усією відповідальністю працюємо над вирішенням цієї ситуації.
Будь ласка, вільно звертайтеся до нас, якщо вам знадобляться додаткові роз’яснення або ви забажаєте надалі ширше обговорити це питання» (Uaf.ua. 15.12.24).
Отже, зважаючи на пояснення та вибачення ФІФА, інцидент, що стався, можна вважати вичерпаним. Що не заперечує певних висновків на майбутнє, а саме — необхідності дій на випередження з боку найбільш зацікавленої, української сторони.
Напевне, напередодні важливих заходів, що матимуть великий міжнародний резонанс, уповноваженим футбольним та спортивним інституціям нашої країни не завадить зайве нагадувати своїм контрагентам про важливість уважного ставлення до чутливих питань національної, державницької самоповаги.
Усі в світі — не лише поважні та авторитетні спортивні організації — мають назавжди запам’ятати, як Україна дбає про свою честь та гідність. Тоді подібне стане просто неможливим.
Сувора реальність
А стартувала минула футбольна семиденка з єврокубків, де продовжують виступи «Динамо» та «Шахтар». Щоправда, до матчів 6-го туру за участю наших представників українські ЗМІ заздалегідь підходили із пересторогою.
Кияни в Лізі Європи мали здійснити вояж до Сан-Себастьяна на побачення з «Реалом Сосьєдад», а гірники в Гельзенкірхені приймали чинного лідера чемпіонату Німеччини «Баварію».
Цікаво, що незважаючи на різницю в гучності імен суперників, найбільш нездійсненою преса (і не тільки українська) вважала саме іспанську місію киян. Тому сприяли декілька факторів.
«У Ла Лізі справи Сосьєдада йдуть настільки добре, що аж дурно. Сан-себастьянці виграли 6 із 10 останніх поєдинків — на цьому відрізку вони перемогли Барселону, Бетіс, Севілью, Валенсію та Жирону, а також стримали Атлетіко. Здолати підопічних Іманола Альгуасіла вдалося тільки співвітчизникам-баскам (Осасуні та Атлетику), — писав напередодні Football24.ua.
Основною проблемою для Динамо, окрім браку кадрів та класу, стане інтенсивний пресинг Ла Реала. За його інтенсивністю та ефективністю Сосьєдад є другим після Барселони у Прімері — а у ЛЄ колектив тримається другим за кількістю високих відбирань. Ще сумніше стане, якщо згадати перехідні фази басків у матчі з Барселоною — Кубо, Бекер, Оярсабаль і Ко порвали високу лінію каталонців, розтрощивши Фліка за кількістю моментів. Цього достатньо, аби зрозуміти складність завдання Динамо на Аноеті», (Football24.ua, 12.12.24).
До того ж тренер киян Олександр Шовковський не міг розраховувати на Миколу Шапаренка та Тараса Михавка, які приєдналися в лазареті до Андрія Ярмоленка. Тільки-но залікував травму Олександр Піхальонок. Такі втрати позбавляли динамівців висококласного просування через пас.
Зазнав столичний колектив і додаткового фізичного та морального навантаження після двох поєдинків із прямим конкурентом за лідерство в УПЛ — так, 4 та 8 грудня відбулися дві виснажливі гри з «Олександрією».
«Треба розуміти логістичні проблеми, брак кадрів, молодість складу та неймовірну втому… Все це треба просто пережити, сприймаючи перемоги у футболі лише як приємний бонус. За темними часами обов’язково прийдуть світлі», — резюмував аргументи Football24.ua його оглядач Олекса Бик (12.12.24).
Іспанські медіа також усвідомлювали складність ситуації, в який опинився наш клуб і футбол узагалі. В плані результату, звісно, ніхто потурання робити не збирався, але донесення до своїх читачів такої інформації дуже цінне. Так, впливове видання Mundo Deportivo розпочало анонс матчу з «Динамо» з розуміння того, наскільки важко киянам грати в єврокубках через війну.
«Київське „Динамо“ прибуло в Сан-Себастьян в дивній ситуації. Крім того, що українці переживають війну, яка, серед іншого, зупинила їхній матч у чемпіонаті через попередження про повітряний напад, змусивши їх піти в бункер, українці грають 6-й європейський матч практично без надії на вихід у плей-оф. Вони знаходяться на останньому місці, забили єдиний гол у Лізі Європи тільки на п’ятий ігровий день. Тільки перемога збереже їм життя у турнірі. Але вони грають за титул чемпіона ліги і проводять дві гри поспіль за три дні, без ротації», — наводив витяг зі статті іспанців Football.ua (12.12.24).
Закликали залишатися реалістами футбольну спільноту й більшість експертів. На папері господарі виглядали сильнішими в усіх компонентах. Зрештою, й не дивно, адже нині «Реал Сосьєдад» є базовою командою збірної Іспанії — чинного чемпіона Європи. До того ж баски вже показали, що їм важлива Ліга Європи, на підтвердження чого команда здобула дві перемоги.
«Незважаючи на лише шосте місце в чемпіонаті Іспанії, „Реал Сосьєдад“ поряд з „Атлетіко“ може похвалитися найкращою обороною в Ла Лізі (команди пропустили лише по 11 м’ячів). Завдяки в першу чергу чудовому захисту „синьо-білі“ і будують свою гру. А ще їхня фішка — рідко програють у рідних стінах. На „Арена Реале“ несолодко всім — хоч ти „Барселона“, хоч ти „Аякс“, — констатував Валерій Василенко на сторінках Sport.ua (11.12.24).
Поразка заради перемоги
Дива не сталося — 0:3. Динамівці прогнозовано програли господарям, які зараз на піднесенні. В той же час Олександр Шовковський вкотре продемонстрував як свою тренерську сміливість, так і довіру до гравців, зробивши у старті відразу шість замін після надуспішного другого матчу проти „Олександрії“ (3:0). Серед інших на лавці залишилися дійсно ключові виконавці — Віталій Буяльський і Владислав Ванат.
Утім, такий крок тренерського штабу читався й уже був апробований у поєдинку з „Ромою“. За фактичної відсутності турнірних перспектив, надання ігрової практики всім виконавцям на найвищому рівні — цілком логічне рішення.
„У Динамо багато молодих футболістів. Як фрукт дозріває, так і гравці. Проте це дозрівання можна прискорити, якщо є можливість виступати на такому рівні, як Ліга Європи, де набувається потрібний досвід для майбутніх перемог“, — зазначав колишній тренер, а нині експерт Олег Федорчук (Football24.ua, 10.12.24).
Очевидно, що в „Динамо“ є чітко спланований календар, там знають можливості футболістів за фактичної відсутності тренувального процесу. Перед очима тренерів повна картина. Вони не сумніваються, що застосування одного складу — це шлях в нікуди. Тому й відбувається певна ротація.
„За час роботи у Динамо Шовковський показав себе максимально раціональним та практичним наставником, який оцінивши можливості своїх підопічних швидко зрозумів ситуацію та розставив пріоритети. Якщо Динамо у підсумку виграє чемпіонат — усі ми говоритимемо про те, що розставив правильно“, — вважає автор Хsport.ua (13.12.24) Михайло Цирук.
„Хтось буде розлючений таким виступом. Проте насправді «Динамо» просто виконує свою основну задачу — випередити «Шахтар» в УПЛ. І поки дуже успішно. Тобто це не ганьба, а якісна робота, якщо враховувати, яке завдання стоїть“, — схожої думки дотримується Олександр Сажко з Ua.tribuna.com (13.12.24).
Треба також ураховувати, що українські клуби з новим форматом єврокубків поставлені в максимально складні умови. Адже тепер матчі етапу ліги гратимуть у січні — в дати, коли зазвичай наші клуби лише починають підготовку до весняної частини сезону. „Динамо“ ж уже звільнило себе від зайвих ревнощів, бо тепер у нього немає необхідності за будь-яку ціну чіплятися за плей-оф.
І це ще одна перевага — не лише над „Шахтарем“, а й не обтяженою єврокубковою логістикою „Олександрією“, що все ж зимуватиме другою за рангом в УПЛ.
„Шахтарю“ доведеться підлаштовувати свою підготовку, виходити раніше з мінімальної відпустки та думати, як заповнити паузу між закінченням етапу ЛЧ та початком УПЛ, якщо він так і не вийде в плей-оф (що найбільш ймовірно), — розмірковує О. Сажко. – „Динамо“ ж зможе спокійно працювати в старому форматі та планувати підготовку саме до повернення другої частини сезону УПЛ. А матчі з „Галатасараєм“ та РФШ просто вписати в розклад підготовки…» (Ua.tribuna.com, 13.12.24).
На двох стільцях
У свою чергу наставник «Шахтаря» Маріно Пушич спробував продовжити життя команди в поточному розіграші Ліги чемпіонів. По-перше, в гірників навіть у разі поразки залишалися шанси на вихід у плей-оф. По-друге, «Баварія» підходила до цього протистояння з жахливими кадровими втратами. Проти донеччан не могли зіграти майже з десяток виконавців: від основного воротаря Мануеля Нойєра до головного бомбардира Гаррі Кейна. Тож, спокуса була велика.
У підсумку «Шахтар» подарував достатньо конкурентний матч, хоча він і завершився повним розгромом номінальних господарів. Гра розпочалася для «помаранчево-чорних» обнадійливе — вже на 5-й хвилині Кевін відкрив рахунок. Проте це був єдиний успіх гірників.
«Баварія» здобула три перемоги поспіль у Лізі чемпіонів, піднявшись у вісімку найкращих команд вперше після першого туру. Принаймні тимчасово. «Шахтар» завдав свого вдалого удару надто рано, й холоднокровність та якість шестиразових чемпіонів зрештою показала себе, коли Мусіала продемонстрував ще одну видатну гру«, — лаконічно підсумувала поєдинок прес-служба УЄФА (Uefa.com, 11.12.24).
Донецький колектив знову розсипався наприкінці матчу, й це вже нагадує тенденцію. ЗМІ підрахували, що в сезоні майже 40% голів команда пропускає після 75-ї хвилини. Очевидно, причина криється в фізичній готовності й недостатньому відновленні футболістів. Один із варіантів запобігти цьому — постійно робити велику ротацію. Однак, щоб набирати очки в Лізі чемпіонів і в УПЛ, необхідно мати два рівноцінні склади. Інакше, треба робити вибір. У «Шахтарі», здається, його так і не зробили…
«У роздумах напередодні матчу ми вказували на необхідність врахування фактору не найкращих кондицій, у яких перебуває Шахтар у останніх зустрічах. Однак тренерському штабу „гірників“ підвести команду під єдиний знаменник бодай на завершальну єврокубкову гру у 2024 році не вдалося, — зауважив Максим Салівон на Champion.com.ua.
Шахтар знову провів не просто слабший — провальний другий тайм, яким було перекреслено усі старання й здобутки у першій половині. Знову — жахлива з точки зору, серед іншого, якраз фізичних кондицій, гра в завершальні 15 хвилин поєдинку. Тож Імаду Ашуру на олівець: „перебігати“ цей Шахтар не просто можливо — це ще й може стати повторним ключем до гучної несподіванки» (Champion.com.ua, 11.12.24).
Подарунок на ювілей
Ашур і його гравці такий «ключ» віднайшли на Центральному стадіоні в Житомирі. Натомість із «гучною несподіванкою» є певні питання, адже й до цього «Полісся» було міцним горішком для донеччан. А в неділю «вовки» стали першою командою в українському футболі, яка не пропустила від «Шахтаря» у чотирьох матчах поспіль.
«Досі у трьох матчах поспіль від Шахтаря не пропускали Динамо та ЦСКА (Київ), а також Полісся, яке восени 2023-го зіграло з Шахтарем 0:0, навесні 2024-го перемогло 2:0, а влітку 2024-го — 1:0. Сьогоднішній результат — 1:0 на користь Полісся. Це четвертий поспіль „сухий“ матч для Полісся проти Шахтаря. Таке в українському футболі не вдавалося раніше нікому», — констатує телеграм-канал «УПЛ жива» (15.12.24).
Ба більше, житомирський клуб цією звитягою перервав свою 8-матчеву серію без перемог у чемпіонаті України. До цього підопічні Ашура святкували успіх ще 6 жовтня у грі 9-го туру проти «Ворскли» (2:1).
«Раніше хотілося, чесно кажучи, таких емоцій, але я думаю, вони не були б такими, як сьогодні. Так, вплинула і серія попередня, тож сьогодні було величезне бажання і, безумовно, мотивація хлопців. І я можу тільки порадіти за них. У попередніх матчах бачили, що вони робили все, що могли, задля подолання перешкод, на які ми не можемо впливати, не можемо контролювати. Дуже радий, що змогли подарувати такі емоції президенту», — зазначив після матчу керманич житомирян (Polissyafc.com, 15.12.24).
Перемога над «Шахтарем» також увінчала святкування з приводу 65-річчного ювілею «Полісся», що його клуб відзначав урочистостями 10 грудня.
«65 років назад було засновано наш клуб. Футбол на Житомирщині пройшов багато складних випробувань, але вистояв і розквіт. Шлях ФК Полісся — це символ того, як складний і тернистий шлях до цілі загартовує та робить сильнішим характер, — особисто привітав „вовків“ і вболівальників президент ФК „Полісся“ Геннадій Буткевич.
Хочу висловити щиру подяку всім, хто стояв біля витоків Полісся, хто впродовж цих років працював на благо клубу, хто вірив у Полісся і був поруч з командою у найскладніші часи. Ваша підтримка була запорукою сьогоднішніх амбіцій клуба і нових викликів. Не дивлячись на всі труднощі і випробування, ми збудуємо в Житомирі футбольний клуб європейського зразка„ (Ukranews.com, 11.12.24).
На честь ювілею було виготовлено та продемонстровано відеоролик, що уособлює єднання фанатів із клубом і прагнення завжди бути першим. Також, гостям було представлено спеціально видану книгу. До неї увійшли найбільш пам’ятні та цінні моменти за весь період існування клубу.
На подію з нагоди 65-річчя «Полісся» запросили понад 150 гостей, серед яких: президенти футбольних клубів, політичні діячі, футболісти, тренерський штаб і керівництво житомирян, ветерани, що своєю грою зробили значний внесок в розвиток клубу.
А вже після перемоги над «Шахтарем» на офіційній сторінці «Полісся» в мережі Х з’явився допис клубної прес-служби: «Дайте Імаду Ашуру 15 «Шахтарів» — і він виграє чемпіонат України« (Dynamo.kiev.ua, 16.12.24).
Напевне, трохи зухвале та поспішне твердження, адже для реалізації цієї мети вовкам Ашура ще треба випередити і амбітний «Кривбас» Юрія Вернидуба, і прогресуючу «Олександрію» Руслана Ротаня, не кажучи вже про «Динамо» Олександра Шовковського.
Але, враховуючи святковий настрій та недільну звитягу ювілярів, це їхнє нетерпіння можна зрозуміти та, звичайно, пробачити.
«Динамо» збирає врожай
Однією сенсацією в Житомирі в останньому турі цього року не обійшлося. Так, новачок елітного дивізіону «Лівий Берег» у Полтаві поклав на лопатки «Ворсклу» (1:0), з якою зрівнявся за очками й перебуває в зоні перехідних матчів тільки за гіршими додатковими показниками. Здивувала «Оболонь», яка у Львові розбила «Рух» (3:1). «Пивовари» також піднялися в зону перехідних матчів, випередивши «Чорноморець».
Ще гучніше диво мало місце в Олександрії. Поразкою від «Динамо» у попередньому турі команда Ротаня попрощалася з серією без невдач довжиною в 21 матч на внутрішній арені. Але в зустрічі з ЛНЗ вона розраховувала повернутися на переможний шлях.
Такій перспективі сприяв і стан суперника. Черкащани залишилися без тренера Андреса Карраско, що прищепив колективу з чималою кількістю легіонерів симпатичний почерк, однак із часом утратив контроль над процесами в команді.
Успішно протистояти вчорашньому лідеру ліги без затвердженого на постійній основі наставника в такий складний для тебе час змін та нестабільності — завдання з зірочкою. Але за цей короткий час в. о. Андрій Дикань щось таки встиг зробити, і ЛНЗ на замерзлому газоні «Ніки» зіграв унічию, а міг і взагалі вирвати перемогу.
«Хлопці робили усе можливе для того, щоб здобути перемогу. Можу тільки подякувати за самовіддачу, настрій, бойовий дух, який ми бачили протягом усієї гри, — розкрив секрет власної вдачі на полі Олександрії Дикань. — Дуже швидкий тиждень був. Часу було обмаль. Команда знаходилась в понурому стані. Розуміли, що треба дістати емоції — це була наша головна задача до цієї гри. Фізично вони готові».
У першому таймі терпіли, щось не виходило, повітряні тривоги… Саша Капілєнко втратив свідомість. Ця ситуація переламала хід гри. Швидка повернула його до нас, він у свідомості. Далі медичний персонал буде вирішувати, що робити“. (Ua-football.com, 14.12.24).
Осічками конкурентів у понеділок, у завершальному поєдинку року, скористалося „Динамо“. Зимовий чемпіон УПЛ-2024/25 ще більше зміцнив свої позиції, перегравши в рідних стінах „Верес“ — 1:0. Хоча певні побоювання перед цим матчем у медіа таки були. Все ж поразка від „Реала Сосьєдад“ і втрата шансів на продовження боротьби в Лізі Європи не залишилися безболісними.
„Шовковському треба докласти максимальних зусиль, аби його футболісти викинули з голови європейські невдачі, позбулися думок про майбутню відпустку і підійшли до гри з відповідним настроєм. До того ж ще не відомо, чи допоможе партнерам основний опорник Володимир Бражко, який залишав поле у Сан-Себастьяні, кульгаючи і за допомогою лікарів“, — у єврокубковому звіті „Футбольного клубу“ висловлював занепокоєння Олег Морозов (12.12.24).
Основний опорний півзахисник господарів у Києві не зіграв, але й без травмованого Бражка „Динамо“ впоралося. Треба віддати належне „Вересу“, котрий продемонстрував доволі змістовну гру й мав кілька реальних шансів засмутити лідера. Проте, підопічні Олега Шандрука свої нагоди не реалізували, тоді як динамівці скористалися „стандартом“, який і вирішив долю цього протистояння.
Розіграш штрафного був розписаний киянами немов за нотами. Його, до речі, організували саме гравці, котрі в Іспанії з перших хвилин не грали. Олександр Піхальонок, для якого вихід на поле став першим із 3 жовтня, віддав пас на Віталія Буяльського, а капітан киян вирізав передачу на Владислава Ваната. Форвард пробив у протихід воротарю, оформивши 10-й влучний удар у поточному чемпіонаті й одноосібно очоливши гонку бомбардирів.
Шедевр у виконані супротивника визнав після матчу навіть наставник рівнян Олег Шандрук: „…Для нас це було несподіванкою. Нам потрібно проаналізувати цей епізод, десь ми не дограли і не було готові. Хороший був розіграш і я можу віддати тільки належне футболістам «Динамо». Для нас це буде уроком. В принципі, цей стандарт і вирішив долю матчу“.
„Динамо“ створювало моменти, але і ми створили також моменти. Ми намагались використовувати високий пресинг, але розуміли, що грати проти киян постійно у високому пресингу було б для нас проблематично», — в етері UPL.TV визнав Шандрук (16.12.24).
Цікаво, що за словами Олександра Шовковського результативний розіграш «стандарту» став несподіванкою й для тренерського штабу «біло-синіх», хоча подібні напрацювання мають місце на тренуваннях команди. Найважливішим є те, що «Динамо» виграло цей непростий поєдинок, тоді як основні переслідувачі втратили залікові бали.
«Вітаю вболівальників із дуже важливою перемогою! — наводить слова керманича киян Dynamo.kiev.ua. — Ми дивилися, як виступили команди з верхньої частини турнірної таблиці і розуміли, що останній матч дає певний шарм, якщо можна так сказати… Тому ми налаштовували команду на дуже серйозну гру і розуміли, що гра буде непроста. Тому і перенесли її, до речі, з неділі на понеділок, аби в нас був додатково один день на відпочинок і підготовку.
Розставляючи насамкінець акценти щодо загальної оцінки виступів „Динамо“ у 2024 році, Шовковський додав: „Якщо я не помиляюся, в УПЛ у нас була єдина поразка і шість нічиїх. Але був і незадовільний виступ в єврокубках — і це, безумовно, діжка дьогтю. Безумовно, ми все проаналізуємо і будемо працювати над тим, аби покращити наші дії. Ми маємо грати більш впевнено — як у матчах проти «Партизана“ і „Рейджерс“. Ну а в чемпіонаті ми, безумовно, пройшли на високому рівні і прагнутимемо вдосконалюватись у наступних матчах». (Dynamo.kiev.ua, 16.12.24).
«Біло-сині» йдуть на перерву в УПЛ, маючи 5 очок відриву від найближчого переслідувача «Олександрії» й 10 — від третього в таблиці «Шахтаря», який, щоправда, в новому році ще має дограти зустріч 5-го туру з «Кривбасом» (1:0 на користь гірників після першого тайму).
З відпустки динамівці вийдуть 4 січня, а вже вранці наступного дня вирушать до Туреччини, де проходитимуть їхні збори. Під час них на «біло-синіх» чекають низка контрольних матчів (вже відомо про ігри з польським «Відзєвом» і румунським «Стяуа»).
Крім того, роботу на зборах команда Шовковського поєднуватиме із заключними матчами основного етапу Ліги Європи — проти турецького «Галатасарая» (21 січня) і латвійського РФШ (30 січня).
Додому динамівці повернуться в середині лютого, на 22-ге число якого (базова дата 18-го туру) запланований старт другої частини УПЛ, що розпочнеться для киян матчем із «Карпатами».
Орест ЛЕЛЕКА