На шляху до єдності: яку роль відіграло Полісся в боротьбі за соборну Україну

На шляху до єдності: яку роль відіграло Полісся в боротьбі за соборну Україну

Вчителька історії Сарненського районного ліцею «Лідер» Ольга Федорчук.

22 січня — День Соборності України. У цей день 1919 року, 106 років тому, в Києві проголосили Акт Злуки УНР і ЗУНР. Про те, яким було Волинське Полісся в часи боротьби за обʼєднання України, СарниNews.City розповіла вчителька історії Сарненського районного ліцею «Лідер» Ольга Федорчук.

«Символ єдності українських земель»

22 січня 1918 року Центральна Рада у «IV Універсалі» проголосила, що відтепер Україна стає «самостійною, ні від кого незалежною, вільною, суверенною державою українського народу». За рік, 22 січня 1919-го, підписали Акт Злуки Української народної республіки (УНР) і Західноукраїнської Народної Республіки (ЗУНР).

— Це означало, що республіки об'єднуються в одну соборну державу. Таке рішення стало символом єдності українських земель і прагнення народу до створення неподільної та незалежної України, — зазначає Ольга Федорчук, вчителька історії ліцею «Лідер».

На шляху до єдності: яку роль відіграло Полісся в боротьбі за соборну Україну

Території під контролем УНР і ЗУНР на кінець 1918 року.Фото: Карта з видання “Terra Ucrainica. Історичний атлас України і сусідніх земель” (2018)

«Сарненщина була важливим вузлом»

Педагогиня також зауважує, що важливу роль у боротьбі за обʼєднання відіграло й Волинське Полісся — особливо в період проголошення Акту Злуки. Цей регіон став своєрідним мостом між УНР і ЗУНР. Через Рівненщину проходили ключові шляхи, які забезпечували звʼязок між кордонами республік. До того ж згодом саме на цих територіях формувалися підрозділи УНР, зокрема і з місцевого населення, які боролися із зовнішніми ворогами: більшовиками й польськими військами.

— Сарненщина, зокрема, була важливим залізничним вузлом, який став центром, через який відбувалися військові та адміністративні контакти. Варто наголосити, що лісова й болотяна місцевість хоч і утруднювала життя мешканців, але водночас слугувала стримуванням ворожих військ в ці буремні часи та сприяла веденню партизанської боротьби, — наголошує пані Ольга.

«Це і про можливість обʼєднати громаду»

Локально питання про представників Рівненщини чи Сарненського району в боротьбі за обʼєднання часів Центральної Ради чи у проголошенні Акту Злуки, за інформацією педагогині, поки не дослідили. Тож тема може бути основою для подальших досліджень. Проте 21 січня 1990 року за ініціативи Народного руху України «живий ланцюг» проходив через Рівне.

— Оскільки Сарненщина не була безпосередньо задіяна в тому історичному «живому ланцюгу», можна організувати захід, який би доповнював його і мав місцевий колорит. Вважаю, що це не лише про пам'ять історичної події, але й про можливість об’єднати громаду та підкреслити важливість єдності України в умовах війни проти росії, — зауважує Ольга Федорчук.

На шляху до єдності: яку роль відіграло Полісся в боротьбі за соборну Україну

Центр Рівного 21 січня 1990 року.Фото: rvnews.rv.uaАвтор: В. Челишкін

Що було раніше

Шість під’їздів «Китайської стіни» в Сарнах спорудили в 1988-му. Роботи над 7-12 під’їздами розпочали одразу ж після зведення першої половини. Оселилися там разом із сімʼями працівники СЗМТК і «Мостопоїзда-473». Як жилося у багатоквартирці раніше і що змінилося нині, СарниNews.City розповіла місцева мешканка Раїса Аврамишина.

Новини Рівне