прапор Німеччини Фото: EPA/UPG
Відповідно до російських митних документів, станом на кінець грудня 2023 року в Росію надійшло понад 300 поставок від німецьких виробників, пише Tagesschau з посиланням на розслідування телекомпанії SWR.
Більшість з них є великими промисловими верстатами або так званими верстатами з ЧПУ (числовим програмним керуванням). Вони можуть, наприклад, автоматично різати сталь, згинати листовий метал або зварювати металеві деталі. Виробництво деталей транспортних засобів або літаків, а також боєприпасів до них майже не відбувається без участі таких верстатів.
Російські компанії «Парсек», «Камаз», «Індустріальні рішення» постачають російським військовим двигуни й деталі для літаків і ракет. У всіх цих компаніях використовують німецькі верстати. Згідно з митними документами, постачання тривали до кінця 2023 року. Приблизно у двох третинах випадків верстати завозили до РФ через Туреччину. Розслідування SWR показало, що деякі із турецьких посередників мають прямі зв’язки з Росією, а деякі навіть були започатковані російськими підприємцями.
Верстати для камікадзе. Російські “Ланцети” виготовляють на устаткуванні з Японії та Кореї
Якби німецькі виробники знали, що ці верстати опиняться у Росії, то це було б порушенням санкцій. Натомість у відповідях журналістам компанії заперечують свою причетність до постачання продукції в РФ.
Розслідування допомогло виявити понад 30 компаній, чиї верстати використовує Росія. У переліку — Walter Maschinenbau з Тюбінгена, машинобудівна компанія Vollmer з Бібераха, Fein GmbH зі Швебіш-Гмюнда та інші.
Олена Юрченко з Ради економічної безпеки України повідомила, що 80% верстатів із ЧПУ в Росії зараз використовуються у військовому виробництві. Це значно пришвидшує процес виготовлення необхідної продукції. За словами Юрченко, Німеччина є лідером ринку з виробництва цих верстатів із часткою до 30%у Росії.
- Раніше міністерка фінансів США Джанет Єллен закликала керівників німецьких банків активізувати зусилля щодо дотримання санкцій проти Росії. За словами Єллен, Росія «відчайдушно намагається отримати життєво важливі товари з країн із розвиненою економікою, таких як Німеччина та США».
- Цьогоріч стало відомо, що Росія скуповує у Китаї вживані японські верстати Tsugami для виробництва озброєнь на своїх підприємствах.