Восени 2008-го боксерський світ побачив не тільки повернення великого чемпіона і видатного бійця, але і став свідком яскравої трансформації Віталія Кличка.
****
«Думаю, що Семюел Пітер нокаутує Віталія Кличка. А після цього, він має взяти реванш за ту поразку від Володимира Кличка. Тоді Пітер був новачком і зустрівся з Володимиром трохи раніше, ніж слід було. Так що зараз у нього є шанс в короткий проміжок часу впоратися з обома братами. Це буде видатний бій. Семюел Пітер заявить про себе, як про без п’яти хвилин абсолютного чемпіона світу.
Президент Нігерії Умару Яр-Адуа і все нігерійські губернатори направили до Німеччини свої делегації, і всі вони будуть тут, біля рингу, і я сподіваюся, що ми зможемо провести поєдинок Володимира і Семюела в Нігерії. Я хочу ще раз повернутися в Африку », – говорив в кінці літа 2008-го Дон Кінг, який зробив свою останню ставку в суперважкій вазі на нігерійського нокаутера Семюела Пітера.
Трьома роками раніше мрію і надію епатажного американського промоутера отримати домінуючого чемпіона світу в Королівському дивізіоні ледь не зруйнував Володимир Кличко, який переміг Пітера за очками, однак Кінг був впевнений, що те, що сталося – не більше ніж непорозуміння. Та й сам Пітер після поразки від молодшого з братів видав серію з шести переможних боїв, що включила в себе виграші у міцних Тоні (двічі), Маклайна і Маскаєва. У бою з останнім «Нігерійський Кошмар» і завоював чемпіонський пояс WBC.
Справа залишалася за малим – зміцнити свою спадщину, додавши в колекцію пару титулів. Але на біду Пітера Віталій Кличко, який отримав титул після майже 4-річної відсутності вирішив повернутися в ринг, а згідно з правилами Всесвітньої боксерської ради, «Почесний» чемпіон, яким був Кличко-старший, який припинив кар’єру через травму, міг відразу претендувати на титульний поєдинок.
В одному Кінг не помилився точно – це був дійсно видатний бій. Причина – у трансформації Віталія. Хоча, поклавши руку на серце, причини сумніватися в підсумковому успіху старшого Кличка були. Головні – тривалий простій, незрозумілий психологічний стан і манера ведення боїв українцем.
****
До зустрічі з Пітером Кличко-старший не виходив в ринг чотири роки, взявши перерву після дострокової перемоги над Денні Вільямсом. За цей час Віталій встиг зазнати кілька болючих невдач поза спортом.
Кличко-старший двічі програв вибори мера Києва ( «звичайні» і «позапланові»), не зміг домовитися про поєдинок з на той момент чинним чемпіоном WBC Олегом Маскаєвим (програвши підкилимну боротьбу тому ж Кінгу), а потім знову отримав травму під час підготовки до проміжного поєдинку з Джамілем Макклайном, перенісши операцію.
Крім того, Пітер вважався досить небезпечним і складним супротивником для Віталія. Так, в 2005-му Кличко-молодший показав, як можна «розібрати» фізично потужного, але слабо навченого нігерійця. Але це був Володимир, якого вважали якщо не еталонним в плані техніки важковаговиком, то дуже близьким до цього визначення.
Віталій же завжди вважався рубакою, бійцем без страху і докору, який соромився клінчів і не боявся пропустити. Так, з характером у Кличка-старшого завжди все було в порядку – бої з Льюїсом і Сандерсом, мабуть, найкраще тому свідчення, але ось в плані технічної оснащеності – виникали питання. (Це потім уже техніку Віталія почнуть називати «своєрідною» і «нестандартною», а поки його вважали просто фізичним сильним і характерним бійцем).
Та й повертався українець в ринг в 37-річному віці. Повертався без проміжного бою, поєдинком проти чемпіона, який був на 10 років молодший та не мав простою. За всіма розкладами виходило, що в поєдинку двох панчерів з пробілами в техніці на перший план виходили сила удару, міцність підборіддя і фізична витривалість. А в цих компонентах було складно віддати комусь перевагу. Чи варто дивуватися, що букмекерські котирування до бою виглядали практично рівними: 1.8 – на перемогу Кличка, 2.2 – на виграш Пітера.
****
Були й сумніви на рахунок самого бою. У всякому разі, на анонсуючій прес-конференції, що відбулася в кінці серпня, Пітер заявив, що команда Кличка-старшого лише кількома днями раніше підписала контракт на бій, хоча сам «Кошмар» свій підпис під угодою поставив набагато раніше.
«Я все ще сумніваюся в тому, чи вийде він на ринг, – говорив з усмішкою Пітер, склавши руки в молитовному жесті. – Я підписав контракт п’ять місяців тому. Вони підписали його тільки вчора, принаймні, вони так сказали. Я справжній чемпіон світу, а Віталій, ні разу не перемагав чемпіона світу. Ти говориш, що ти чемпіон, але ти ним не є. Ти не можеш називатися чемпіоном доти, поки ти не переможеш мене, але ти не зможеш цього зробити».
«Співчуваю Пітеру, тому що змушений битися з ним. Скептики кажуть, що я програю, тому що був поза рингом протягом трьох років, але я не програвав титул. Я не схильний недооцінювати Пітера, він хороший панчер, – заявляв Віталій. – Я покажу найкращий, на що здатний, щоб повернути свій титул і здійснити мрію, коли двоє братів володітимуть титулами чемпіонів світу одночасно. Це дуже мотивує мене. Я обіцяю, що поєдинок не буде легким і не закінчиться підрахунком очок. Ймовірно, він завершиться між четвертим і п’ятим раундами. У мене є багато сюрпризів, підготовлених і очікують Пітера 11 жовтня ».
Віталій не лукавив. Сюрпризів було багато. І не тільки для Пітера.
*****
Мабуть, це був перший бій, в якому всі зрозуміли, що Кличко-старший не просто безстрашний боксер і відважний рубака, а думаючий в рингу, дисциплінований, навчений боець, який не тільки вибирає грамотний план на поєдинок, але і завжди його дотримується.
Віталій не кинувся стрімголов в атаку на більш молодого суперника, а, зайнявши центр рингу, почав методично «розстрілювати» Пітера з дистанції. Так «фірмові» опущені руки Кличко-старшого нікуди не поділися, але залишилися також удари під найнеймовірнішими кутами і з будь-яких позицій. Можливо, трохи зменшилася швидкість, але міць була присутня в повному обсязі. А ще – чудовий таймінг і почуття моменти: за всі вісім раундів, які тривав бій, Кличко-старший не пропустив жодного серйозного удару, зате сам потрапляв часто і відчутно.
Пропущений «тоннаж» не міг не позначитися ні на моральному, ні на фізичному стані Пітера. Після шести раундів він атакував і намагався бути агресивним, скоріше за інерцією. Після восьмого – відмовився від продовження бою, давши можливість Віталію Кличку знову ефектно зійти на чемпіонський трон, на якому він буде знаходитися ще чотири роки.
Так, ймовірно, в кар’єрі Кличка-старшого були і більш видовищні (Льюїс і Сандерс), і значно вагоміші (Хайд і Джонсон) поєдинки. Але бій з Пітером – найбільш показовий, а, можливо, і найкращий інтелектуальний поєдинок в боксерській кар’єрі Віталія.