Відкриття етноцентру в Сарнах.
1 листопада в Сарнах відкрили перший на Рівненщині етноцентр «Полісся». Подію приурочили до 50-річчя Сарненського історико-етнографічного музею, де й працюватиме центр. СарниNews.City побували на події та дізналися, чим унікальне це місце.
«Етноцентр «Полісся» — це свіжий подих для нашого музею»
Над втіленням проєкту команда музейників працювала впродовж чотирьох місяців. Він був реалізований завдяки підтримці Українського культурного фонду та Сарненської міської ради. За цей період колективу музею вдалось зробити ремонт столітньої будівлі як всередині, так і ззовні, а також наповнити її кращими зразками поліських промислів, ремесел і мистецтва.
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
Експонати в етноцентрі «Полісся».СарниNews.City
— Етноцентр Полісся — це виставкові зали з інноваційною й інтерактивною експозицією етнографії Полісся, що репрезентують і популяризують унікальну колекцію, яка роками збиралася в Сарненському історико-етнографічному музеї і досі поповнюється. У рамках проєкту було облаштовано три зали, дві з яких це експозиції етнографії, де автентичні експонати поєднуються з інноваційними технологіями — відеодемонстраціями, аудіогідом, оцифрованими експонатами. А третя — це простір, що стане локацією для майстер-класів, навчань, проведення лекцій і круглих столів. Також буде унікальна можливість відвідати етноцентр з будь-якої точки світу — завдяки 3D-екскурсії, — розповіла директорка музею Вікторія Дашко.
Гарнітура для аудіоекскурсій в музеї.Фото: СарниNews.City
У рамках проєкту влаштували чотири майстер-класи, які провели відомі на Поліссі майстрині: вишивальниця Любов Пасічник з міста Вараш, ткаля Галина Логощук з Березного, Тетяна Галах з Сарн провела майстер-клас із соломоплетіння, а Тетяна Костючик з лозоплетіння. Також організувати дві лекції на етнографічну тематику від старшого наукового співробітника Рівненського обласного краєзнавчого музею Алли Українець і Анатолія Борейка, завідувача сектору «Полісся» Національного музею архітектури та побуту України.
Галина Логощук демонструє роботу ткацького верстату.СарниNews.City
Частина експозиції, присвяченої ткацькому ремеслу.СарниNews.City
Частина експозиції, присвяченої ткацькому ремеслу.СарниNews.City
Частина експозиції, присвяченої ткацькому ремеслу.СарниNews.City
Частина експозиції, присвяченої ткацькому ремеслу.СарниNews.City
— Етноцентр «Полісся» — це свіжий подих для нашого музею, — зазначає Вікторія Дашко. — Оскільки раніше в нас не було експозиційних площ і фінансового підґрунтя, ми не могли показати свою унікальну колекцію. Але, дякуючи Українському культурному фонду та Сарненській міські раді, ми це зробили. Для колективу музею це поштовх до діяльності навіть у складних умовах війни, це можливість розширити спектр музейних послуг і представити колекцію. Маємо надію, що створення центру збільшить потік відвідувачів до музею, а також приверне увагу до його діяльності не тільки місцевих жителів, а й туристів з інших регіонів України та навіть з-за кордону.
Першою в етноцентр зайшла…курка
На відкриття центру прийшли місцеві жителі, а також колеги-музейники, майстри та гості з усієї Рівненщини. Для присутніх виступили зразковий аматорський фольклорно-автентичному колективу «Криниченька» з села Велике Вербче та ансамбль «Городецькі козаки».
Ансамбль «Городецькі козаки».СарниNews.City
Директорка музею Вікторія Дашко та ведуча заходу Катерина Симончук.СарниNews.City
Начальниця управління культури і туризму Рівненської ОДА Любов Романюк та інші гості вітають із відкриттям етноцентру.СарниNews.City
Зразковий аматорський фольклорно-автентичному колективу «Криниченька» з села Велике ВербчеСарниNews.City
Першою в етноцентр «Полісся» зайшла чорна курка. За давньою поліською традицією, так робили господарі перед тим, як переступити поріг новозбудованого приміщення. Такий обряд символізував захист, а також служив своєрідним проханням про благополуччя про мир і злагоду у новому домі.
Вікторія Дашко запускає чорну курку.СарниNews.City
Перші гості в етноцентрі.СарниNews.City
Гості під час відкриття етноцентру.СарниNews.City
Гості під час відкриття етноцентру.СарниNews.City
Далі поріг переступили всі охочі. Для них музейники провели коротку екскурсію та показали відеохронологію всіх етапів проєкту.
Також презентували унікальний артбук, присвячений поліській вишивці. Старовинні взори в книзі демонстрували місцеві жительки, а над знімками працювали фотографині Людмила Серкебаєва та Марія Мицай.
Вікторія Дашко презентує артбук.СарниNews.City
Артбуки, присвячені поліській вишивці.СарниNews.City
Фотографиня Марія Мицай, яка працювала над фото для артбуку.СарниNews.City
Чи не найбільше дивувався перевтіленню будівлі місцевий житель Валерій Афонін. У 60-х роках минулого століття чоловік впродовж місяця проживав у цьому приміщенні, тож пам’ятає частину його історії:
Валерій Афонін розповідає, як у дитинстві жив у нинішній музейній будівлі.Фото: СарниNews.City
— Він належав залізничникам, як і будинок, в якому я проживав у дитинстві. І коли в нашому домі й сусідніх робили ремонти, то нас сюди тимчасово відселяли. Всередині він був, які всі старі будинки в ті часи — просто побілені стіни. Коли Василь Кушнір (працівник музею — прим. авт.) робив ремонти, то показував мені старі написи — прізвища, вишкрябані на стіні. Ймовірно вони з часів, коли тут були органи «МГБ» (Міністерство державної безпеки СРСР — прим. ред.). Невідомо, хто тут був, що за люди та що з ними робили, але написи залишилися. А вхід у будинок в ті часи був з іншого боку. Зараз його перепланували в бік подвір’я музею. Взагалі музейники зробили тут капітальний ремонт, а скільки сміття вивезли… Етноцентр зробили дуже гарно.
Світлини приміщення етноцентру до ремонту.Фото: СарниNews.City
Відвідати етноцентр «Полісся» можна з вівторка до суботи на території Сарненського історико-етнографічного музею, вулиця Просвіти, 20.