На даному історичному етапі українцям слід не тільки перемоги Росію, а й зберегти демократичні цінності та законність
Зміст
Про це у розмові з журналістом Еспресо Віталієм Портниковим заявив американсько-український історик, професор Гарварду Сергій Плохій.
«На сьогодні у Європі Україна з’явилася ніби в обладунках лицаря, захисника європейського прикордоння. Україна піднялася на війну з російською армією, на що сподобилися тільки фіни в 1940 році. Поляки з різних причин не могли воювати на дві сторони, у 1968 році Чехословаччина навіть не намагалася це робити, також це не вдалося й Угорщині. Тобто в такій великомасштабній індустріальній війні ми виникаємо у ролі воїна», — сказав професор.
Читайте також: Тільки розуміння загальної історії може бути тією правдою, яка здатна нас визволити, — історик Сергій Плохій. Спецпроєкт «День Незалежності: світлі люди в темні часи»
Але захистити Європу від Росії ще не означає стати Європою, наголосив Плохій.
Слід втримати демократію і верховенство права.
«Далі постає питання увійти суспільно, економічно, цивілізаційно й культурно. І тут для нас найбільше питання — це навіть не демократія, хоча зараз виникають великі питання, наскільки нам вдасться пережити воєнний досвід і залишитися демократією. Я тут залишаюся все-таки оптимістом. Але тут питання, наскільки ми зможемо бути народом, нацією, країною, яка поставить закон вище за будь-які інші етнічні, суспільні, економічні інтереси певних груп. Тобто це є ключове питання», — зазначив історик.
«Мені здається, суто з військової точки зору ми вибороли місце (в Європі — ред.). Ми подовжуємо кордон Європи далі на схід. Тож, як на мене, інтеграція України у розумінні забезпечення безпеки Європи — це питання часу», — підсумував Плохій.
Читайте також: Генпрокурор Костін повідомив підозру нардепу Дмитруку після того, як той утік до Молдови, а звідти вилетів у Рим
- У цьому ж інтерв’ю Сергій Плохій поставив нове завдання перед українською історичною наукою — уважно вивчати події нинішньої війни з РФ.