Це сталося в один день — деякі діти після обіду у їдальні школи № 8, яка тепер, як і належить, називається «ліцеєм», стали один за одним бігти до вбиральні, аби позбавитися наслідків вживання з’їденого і випитого. Позбавлялися по-різному: одних мучив пронос, інших блювота, у когось просто боліло у животі. На щастя, обійшлося без трагічних наслідків — загартовані регулярним вживанням страв шкільної їдальні, дитячі шлунки поступово прийшли до нормального стану. Як наслідок, дітей перевели на дистанційне навчання. Щодо розслідування причин масового отруєння говорити ще рано. Обмежимося коментарями посадових осіб.
Микола Несенюк
Ніна Назарук, директорка ліцею:
— У п’ятницю в другій половині дня батьки, звертаючись до класних керівників, почали казати про подібні симптоми у дітей. Станом на понеділок було два офіційних звернення у лікарню, про які ми знаємо: одна дитина — у гнійній хірургії, інша — в іншому відділенні. Одна дитина вже виписана додому, про ситуацію іншої будемо знати пізніше. Зараз у закладі працює комісія, щоб встановити причину, спільно з управлінням освіти та з відповідними санітарними службами. Звичайно, ми зацікавлені у тому, щоб з’ясувати, що сталося.
У Держпродспоживслужбі повідомили, що у закладі проведуть епідеміологічне розслідування та обстежать працівників їдальні. Працівники служби зробили змиви з усіх поверхонь та відібрали продукти з їдальні на дослідження, зауваживши, що третина хворих дітей нібито не харчувалися в їдальні.
— 10 січня близько 12-ї години декілька учнів молодших класів поскаржилися на розлад травлення. Про даний факт інспекторка служби освітньої безпеки повідомила медсестру, яка оглянула дітей та надала необхідну допомогу. Учні у супроводі батьків пішли додому. А станом на 13 січня було відомо про 72 ліцеїстів, у яких виявили такі ж симптоми. Відомо про госпіталізацію однієї дитини, — розповіли в обласній поліції.
Роман Сафонов, головний санітарний лікар області:
— У ліцеї стався великий спалах гострої кишкової інфекції. Наразі при опитуванні батьків ми оперуємо високу цифрою уже у 76 дітей, які мали такі симптоми, як блювота, нудота, діарея, підвищення температури тіла. Проте незважаючи на таку цифру, епідеміологи опитали заклади охорони здоров’я: по факту зареєстровано всього одне офіційне звернення за медичною допомогою. Можемо робити висновок, що в легкій формі відбувалася ця інфекція, і ми очікуємо найскорішого одужання дітей. Натомість, якщо гостра симптоматика минула (а більшість дітей уже відновили свій стан), дитина все одно певний час залишається заразною для інших людей.
Центр контролю та профілактики хвороб запропонував ввести тижневе дистанційне навчання задля запобігання подальшому поширенню інфекції. Незважаючи на те, що ця проблема переважно стосувалася дітей молодших класів, при опитуванні з’ясувалося, що є поодинокі випадки й серед інших учнів — вони мали схожі симптоми. Тому й бажано тиждень дистанційного навчання, бо загалом в ліцеї навчається понад 900 дітей, а це досить суттєві ризики. Зрозуміло, що в шкільній їдальні зараз харчуватися ніхто не буде, доки не з’ясуються усі обставини.
Перебіг захворювання свідчить, що ця гостра кишкова інфекція має вірусне походження. Можуть бути такі шляхи передачі, як через забруднені вірусом харчові продукти, може передаватися інфекція й через воду, а може — контактно-побутовим шляхом. Всі версії зараз відпрацьовують епідеміологи, роблять необхідні дослідження.
Колеги з Держпродспоживслужби у понеділок перевірили харчоблок, вони нададуть свої висновки через певний час. Остаточно всі обставини і причини даного спалаху будуть оприлюднені на нашому сайті. Широку картину наші інспектори дадуть орієнтовно через тиждень. Все залежатиме від того, наскільки успішно буде рухатися наше розслідування. На жаль, його ефективність значним чином пов’язана зі своєчасністю інформування епідеміологів про подію. Нам першочергово треба зрозуміти, чим діти хворіють. Тоді визначимо подальші заходи, спрямовані на запобігання інфекції.
Ми промоніторили ситуацію по всьому місту — інших звернень не було в поліклініки. Тобто ми зафіксували всього одне звернення до інфекційної лікарні. З чого робимо висновок, що у всіх була легка форма, крім однієї дитини, де, можливо, є стан середньої тяжкості — зараз це уточнюється. Це не означає, що всі діти були заражені однією інфекцією. Ми розуміємо, що можуть бути інші причини: зокрема, було звернення з приводу апендициту і та дитина уже прооперована. Не виключаємо, що у когось є й інші проблеми зі здоров’ям, які давали симптоматику схожу на гастроентероколіт, але іншого походження.
В обласній поліції додають, що відкрито кримінальне провадження.
Записала Олена РАКС.