Нові рекорди 51-річного Касаї, перемога Шумахера. Підсумки лижного тижня
Sport.ua підбиває підсумки тижня в лижних видах спорту
🇫🇷🫣 Oh la grosse chute pour Nils Allègre… Heureusement plus de peur que de mal pour le Tricolore, qui a fini par se relever #ChaletClubpic.twitter.com/cOn2ckjIAk
Міннеаполіс (США), спринт, вільний стиль, чоловіки/жінки
Неділя, 18 лютого
Міннеаполіс (США), розділка, 10 км, вільний стиль, чоловіки
Міннеаполіс (США), розділка, 10 км, вільний стиль, жінки
Історична перемога Шумахера на домашній трасі
Другою частиною північноамериканського турне у лижників-гонщиків був перший в історії Кубка світу етап у Міннеаполісі, де, на відміну від Кенмора, відбулися всього дві гонки. А дуже шкода, бо прем'єра в Міннеаполісі стала повним успіхом. Суботній спринт зібрав на трибунах і вздовж траси понад 17000 глядачів – у Кубку світу з лижних гонок більшу аудиторію можуть зібрати хіба що марафон у Холменколлені та спринт у Драммені.
Про що це говорить? По-перше, про те, що у лижних гонок на американському ринку є величезний потенціал, і поїздки в Північну Америку потрібно зробити регулярними. По-друге – про те, наскільки важлива локація, в якій проводяться гонки. Етап у Міннеаполісі проходив в одному з парків усередині самого міста: чудова логістика та інфраструктура для розваг – і одразу блискучий результат у плані відвідуваності.
Нібито на замовлення для місцевої аудиторії, недільна розділка принесла господарям гучний і сенсаційний успіх: перемогу здобув американець Гас Шумахер. Для збірної США це перша перемога з часів успіху Саймеона Хемілтона (Шумахер, Хемілтон… Ми точно говоримо про лижні гонки, а не про Формулу-1?) у спринті в Ленцерхайде в рамках Тур де Скі 31 грудня 2013 року. Перемог у дистанційних гонках у американців не було взагалі понад 40 років: з часів зірки 80-х Білла Коха, який свою останню перемогу здобув 12 лютого 1983 року в Сараєво.
Буде дуже цікаво подивитися на те, як розвиватиметься кар'єра Шумахера надалі. З огляду на те, що Гасу всього 23 роки, і в нього в послужному списку є три золота юніорських чемпіонатів світу, цілком імовірно, що це був не разовий епізодичний успіх, а початок зіркової кар'єри.
Getty Images/Global Images Ukraine. Гас Шумахер
Не можна не відзначити третє місце в коньковій розділці Пола Гулберга, який не пустив на подіум Йоханнеса Клебо. Тиждень тому його перемога в мас-старті в Кеноморі здивувала, але зараз здається, що тривалий спад форми у норвезького ветерана залишився позаду. А ось Сімен Хегстад Крюгер розчарував – лише восьме місце. Ще однією сенсацією стало шосте місце Томаса Мелоні Вестгора. Для 28-річного ірландця це найкращий результат у кар'єрі та взагалі лише друге потрапляння в топ-10 на Кубку світу.
Ну а обидва спринти минулого тижня (перший з них відбувся ще у вівторок у Кенморі) виграв Йоханнес Клебо, що дало йому змогу перехопити в Еріка Вальнеша лідерство у спринтерському заліку Кубка світу. Втім, легкими ці перемоги не назвеш. Обидві були здобуті у запеклій боротьбі: в першому випадку – з Рішаром Жувом, у другому – з Федеріко Пеллегріно. Втім, обом катастрофічно не вистачало стабільності: Жув після другого місця у вівторок у суботу навіть не пройшов кваліфікацію, Пеллегріно – навпаки.
Два дуже різних виступи в спринтах видав не тільки Пеллегріно, а й вся збірна Італії. У вівторок кваліфікацію пройшов тільки один італієць, Томас Хелльвегер, та й той вилетів уже в чвертьфіналі. А ось суботній спринт у Міннеаполісі став бенефісом «Скуадри Адзурри»: четверо італійців потрапили до топ-12 кваліфікації, а до фіналу, крім Пеллегріно, сенсаційно пробився ще й Сімоне Дапра. До цього 26-річний італієць на Кубку світу жодного разу не піднімався вище за 26-те місце, а в спринтах взагалі жодного разу не проходив кваліфікацію. Пеллегріно після суботнього подіуму, до того ж, відмінно виступив у недільній розділці, показавши сьомий результат.
Перша дистанційна перемога Сундлінг
У жінок недільна розділка також подарувала низку несподіваних результатів: насамперед впадають в око відмінні результати спринтерів. Перемогу, при чому дуже впевнену, здобула Йонна Сундлінг: вона на 15 секунд випередила партнерку по команді Фріду Карлссон і більш ніж на півхвилини – всіх інших суперниць. Для шведської спринтерки це перша в кар'єрі перемога в дистанційних гонках на Кубку світу.
Під кінець олімпійського сезону 2021/2022 Йонна добилася великого прогресу в дистанційних видах, тоді здавалося, що перша перемога вже назріває, але після цього послідувала травма і тривалий процес повернення на той рівень. Ледь не потрапила на подіум ще одна шведська спринтерка – Лінн Сван, яка стала четвертою. Зазначимо й десяте місце Майї Дальквіст, яка днем раніше у спринті вилетіла вже у півфіналі.
Утім, перемога Сундлінг здається не такою вже й сенсаційною, якщо згадати, наскільки сильною вона була днем раніше в переможному спринті. Могла Йонна виграти і вівторковий спринт у Кенморі, проте там шведка не змогла рівно розподілити сили за забігами: після впевненої перемоги в кваліфікації і в чвертьфіналі, з кожним наступним забігом вона виглядала дедалі слабкіше, і у фіналі лише замкнула топ-3, програвши Сван і Крістін Шістад.
Після травми в обох спринтах минулого тижня пробилася у фінал Емма Рібом, проте обидва рази шведка була змушена задовольнятися у вирішальному забігу останнім, шостим місцем. У Міннеаполісі вона, можливо, була здатна поборотися за щось більше, але впала на самому старті фінального забігу.
Що стосується розділки, то, якщо багато спринтерш там здивували зі знаком «плюс», то деякі чисті дистанційниці – навпаки, зі знаком «мінус». Це стосується, наприклад, Хейді Венг і Ебби Андерссон, які опинилися лише в середині другого десятка. Невдалим вийшов домашній етап для Розі Бреннан, яка жодного разу не потрапила до топ-20. Такий провал Розі пов'язаний як зі звичним спадом формі в другій половині сезону, так і з тим, що обидві гонки були її неулюбленим коньковим стилем.
А ось інша класистка, Кертту Нісканен, минулий тиждень може занести собі в актив. У розділці вона замкнула топ-6, проте головний її успіх – четверте місце в спринті в Кенморі у вівторок. Для неї це лише друге в кар'єрі потрапляння до фіналу спринту, при чому перше сталося майже 11 років тому – в березні 2013 року на домашньому етапі в Стокгольмі, де вона замкнула топ-3.
Джессіка Діггінс на домашньому етапі до перемоги так і не дотяглася: третє місце в розділці і четверте днем раніше в спринті. Там американка діяла у своєму вже звичному стилі, дуже сильно викладаючись на ранніх стадіях, щоб мінімізувати ризики свого вильоту. І можемо лише повторити те, що ми вже говорили тиждень тому: запас класу у Діггінс у коньковому спринті достатній для того, щоб проходити перші стадії плей-оф в більш економному стилі і зберігати більше свіжості на фінал.
Так сильно на ранніх стадіях зазвичай викладаються гонщики, у яких не дуже сильний фінішний ривок, через що їхній єдиний шанс проходити далі – це вбивати суперниць темпом. Суботній же спринт у Міннеаполісі чітко показав, що з фінішним ривком у Діггінс повний порядок: у півфіналі заздалегідь скинути своїх суперниць американці не вдалося, проте після цього вона більш ніж впевнено випередила їх у фінішному створі.