Діти під час виступу.
14-секундне відео в мережі призвело до обговорень, які тривають досі. Під час заходу, присвяченому 1000-му дню повномасштабної війни, на площі в Сарнах діти виконали чуттєву хореографічну постановку. Аналізуємо, чому вирваний із контексту й опублікований невідомим користувачем фрагмент не демонструє суті номеру та є маніпуляцією.
У чому суть
О 12:00 19 листопада на центральній площі міста Сарни провели захід «1000 днів з початку повномасштабного вторгнення». Організатори вказали, що подія відбудеться в форматі зустрічі-вшанування. На ній були присутні й рідні загиблих Героїв.
Частиною заходу стала хореографічна постановка у виконанні колективу «Журавка». Саме уривок з цього номера опублікували в одній із місцевих спільнот, зазначивши, що це «танці на Алеї Слави». Співорганізаторка заходу та керівниця БК «Залізничник» Олена Абрамович, а також керівник «Журавки» Сергій Галушко обурені такою інтерпретацією дитячої творчості. Ось що вони розповіли СарниNews.City.
1. Це чуттєва постановка, в якій не було ні краплі веселощів.
— Коли я робив цю постановку, то орієнтувався на текст, — пояснює Сергій Галушко. — Там усе читалося по словах: що наш народ перетерпів, як боровся й продовжує жити. У ньому є різні сцени, це не постійно рухливий танець. Лише одна частинка, приспів, більш ритмічна. Саме її хтось використав, щоб наголосити, що це танець. Але це контемпорарі — напрямок у хореографії, завдяки якому картинка, сюжет і почуття передаються в рухах без слів. Це мистецтво, яке допомагає достукатися до глядачів, передаючи свої емоції рухами. Це не є святковий танець, це не є презентація радості. Це біль душі. Те, що ми відчуваємо. Він передає те, в яких реаліях живуть наші діти. Вони навчаються під сирени, бігають в бомбосховища, але продовжують займатися й розвиватися. Ось що було передано в цьому «танці».
2. Музичний супровід до постановки написаний військовим
Поезія Павла Вишебаби записана разом з alyona&alyona про те, що «моє покоління пише сльозами й вогнем сторінку» та «контемпорарі в підвалах», стала основою для сюжету постановки. Вона — про історію боротьби «від Маріка до Говерли». Цей вірш поет написав 5 липня 2022, в селі Новоукраїнка Донецької області.
3. Постановку виконували діти воїнів для своїх батьків
— У цій постановці брали участь діти батьків, які нині служать і які загинули, захищаючи країну, — зауважує Олена Абрамович. — Їм було складно передавати ці емоції рухами, але вони хотіли виступити з цим посилом. Наша Віталіна Краснік танцювала сьогодні для тата, портрет якого є на площі. Це все було зроблено для збереження пам’яті й виключно з добрих помислів.
Що було раніше
19 листопада — рівно 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення. 24 лютого 2022 року стало для багатьох українців новим відліком, що поділив життя на тоді й зараз. Це те, що до невпізнаваності змінило наші міста, характери, родини, долі. Якими ми були «до» та якими вимушені були стати «після» — пригадуємо з СарниNews.City.