Колишній власник “Дельта банку” Микола Лагун продовжує володіти низкою активів в Україні та оффшорних компаній, зокрема PE Investments Limited (Кіпр). Активами Лагун управляє через колишню юристку банку Ганну Гуцалюк, та екс-директора юрдепартаменту Дениса Тарасюка. Про це йдеться в розслідуванні видання EUToday, яке публікує масштабну схему офшорів та українських активів екс-банкіра.
Частину бізнесів Лагун контролює через наближену до себе колишню юристку “Дельта Банку” Ганну Гуцалюк, яка, за даними ЗМІ проживає в Лондоні і має в Україні власну адвокатську контору. Ключовою компанією, яку контролює Гуцалюк, є кіпрська PE Investments Limited. Згідно з рішеннями українських судів, це фірма-правонаступниця Rempton Holdings Limited (Беліз). Саме через Rempton Лагун намагався провести угоду про продаж 50% Іллічівської зернової компанії (перевалочний термінал “Олір Ресорсиз”), що могло стати частиною корупмованої угоди між ним та оточенням тодішнього президента Петра Порошенка, йдеться в статті.
PE Investments Limited зараз є власником ТОВ “Агро Грін Менеджмент” (45151539), яку Гуцалюк заснувала минулого року разом із Денисом Тарасюком. В такому ж тандемі вони з Гуцалюк заснували ТОВ “Бірайт Адвокасі” – адвокатську компанію, чиї юристи представляють Лагуна та його фірми у судових спорах в Україні. “На Гуцалюк записано і низку інших аграрних компаній – ТОВ “Олл Грін” (44910517) та ТОВ “Агрієн” (45077686) — обидві через кіпрську Ecovel Limited. Також ця кіпрська компанія заснувала в Україні ТОВ “Рідс” (42879774)”, — йдеться в матеріалі. Журналісти відзначають, що Тарасюк єдиний, хто не виїхав з України попри те, що також проходить як фігурант у кримінальних справах щодо зловживань Лагуна.
Крім того, до недавнього часу PE Investments Limited, згідно з розслідуванням K2 Intelligence, мала також стосунок до активів в Австрії. Вона співволоділа компанією OMS Immobilien GmbH, це бізнес, що займається здачею в оренду нерухомості, і його активи становлять понад 3 млн євро. Зараз OMS Immobilien належить іншій австрійській фірмі XASTERIA Holding, пов’язаній з Андрієм Парафійником. Ця особа раніше була помічником екс-нардепа від Партії регіонів Юрія Мірошниченка.
До цього OMS Immobilien GmbH мала відношення до групи OMS Overseas Metal Service GmbH, яким володіли Ірина і Андрій Луньови (ймовірно, росіяни, які проживають в Іспанії). На сайті російського ТОВ “Русполимет” вказано, що Луньов є його афілійованою особою, зокрема, засновував німецьку трейдингову “дочку” компанії.
Згідно з даними кіпрського реєстру, інші свої кіпрські компанії Лагун переписав на номіналів – Єлизавету Дрьоміну, Іраклі Джикія та BSM Nominees. При цьому, наприклад, Дрьоміна стала не лише номінальним директором з десятка кіпрських фірм, але й цілої низки українських компаній Лагуна та його сестри Антоніни. Наприклад, йдеться про ТОВ “Південнобережний холдінг” та “Південнобережний холдінг-1”. Перший володіє ТОВ “ЖК Сонячний”, а другий – ПП “У Нікітських воріт” (ресторанний комплекс), обидві позиції – це компанії в окупованому Криму, в Ялті. У компаній є “дзеркала” у російському реєстрі. Крім того, за даними ЗМІ, Лагун через підставних осіб володіє в Криму сільськогосподарським виробничим кооперативом “Черноречье” та близько 1000 га землі, які здає в оренду сільгосппідприємству ТОВ “Севастопольский”.
Серед кіпрських активів Дрьоміної – компанія Christex Enterprises Limited – до недавнього часу мажоритарний акціонер ялтинських ТОВ “Зодіак-Центр” та “Титан-Енерго-Юг”, які володіють частиною пляжної інфраструктури в Ялті. До 2014 року це були компанії, зареєстровані в українському Криму, які контролювалися Лагуном, проте після вторгнення Росії на Донбас і анексії Криму ексбанкір перереєстрував бізнес за російськими законами.
Лагун, за даними видання, продовжує контролювати і низку українських бізнесів. Через ТОВ “Вудрест”, компанію Скай Кепітал Менеджмент і свого партнера Вадима Сергієнка, Лагун може впливати на ситуацію з теплопостачанням у невеличкому містечку Ніжині. Також він може мати вплив на компанії “Черніград” та “Бородянінвестментс”, які займаються здачею в оренду власної нерухомості. Їх загальний статутний капітал перевищує 80 млн грн. Крім того, у Лагуна особисто зберігається контроль над часткою у будівельній фірмі ТОВ “Білград” та ТОВ “Білгородводоканал”, що забезпечує надання комунальних послуг в селищі Білогородка під Києвом.
Інформація про бізнес-мережу Лагуна є особливо важливою з огляду на те, що 19 серпня Господарський суд Києва почне розглядати справу про банкрутство Лагуна. Екс-банкір визнав близько 7 млрд грн. з понад 40 млрд грн. реальних боргів перед Нацбанком, держбанками і Фондом гарантування вкладів. При цьому 6 млрд грн. він хоче списати, скориставшись правом на банкрутство фізособи. Він стверджує, що живе у Відні на невелику зарплату, яку буде понад 1000 років перераховувати Ощадбанку.
Раніше ЗМІ повідомляли, що в рахунок погашення боргу Лагун, якого оголосили в міжнародний розшук у кримінальній справі про відмивання 76 млн дол., запропонував державі в якості погашення боргу свою колекцію годинників, арештовану в якості речового доказу в іншій кримінальній справі.