Металурги звернулись до НКРЕКП через тариф на розподіл електрики — ЗМІ

Металурги звернулись до НКРЕКП через тариф на розподіл електрики - ЗМІ

Фото: Укренерго З 1 червня 2024 року українці і бізнес платять суттєво більше за світло

Єдиний тариф на розподіл електрики призведе до втрат економіки та падіння бюджетних надходжень, стверджують в Укрметалургпромі.

Об’єднання підприємств Укрметалургпром (УМП) закликало Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) не допустити уніфікації тарифів на послуги з розподілу електричної енергії. Про це йдеться у листі об’єднання до голови НКРЕКП Валерія Тарасюка, повідомляє РБК-Україна у п’ятницю, 12 липня.

«У ЗМІ з’явилася інформація про можливість скасування НКРЕКП поділу споживачів послуг з розподілу електричної енергії на класи. Вважаємо, що таке рішення може мати серйозні негативні наслідки для підприємств гірничо-металургійного комплексу (ГМК), а отже, і для економіки України в цілому», – заявили в УМП.

Зараз споживачі електричної енергії в Україні поділяються на два класи: 1 клас – споживачі, які використовують електричну енергію напругою 27,5 кВ (велика промисловість), та 2 клас – всі інші споживачі. Але підприємства ГМК використовують високовольтну електричну енергію, яка потребує значно менших витрат на розподіл для операторів системи розподілу.

«Підприємства ГМК мають власну енергетичну інфраструктуру, включаючи трансформатори, підстанції та високовольтні лінії. Скасування розподілу на класи призведе до подвійної оплати – за власну та загальну інфраструктуру. Це не лише підвищить їхні операційні витрати, але й негативно вплине на конкурентоспроможність української металургійної продукції на міжнародному ринку», – наголосили в УМП.

Там нагадали, що гірничо-металургійний комплекс є ключовим сектором економіки, який вносить близько 5,7% до ВВП країни, забезпечив понад $4 млрд валютних надходжень у 2023 році, та сплатив більше 25 млрд грн прямих податків у 2023 році. Галузь створює понад 350 тис. робочих місць, та забезпечує 35% вантажоперевезень Укрзалізниці та морських портів.

Крім того, ГМК є провідним сектором у підтримці ЗСУ: підприємства виготовляють протимінні трали, модульні укриття та взводні опорні пункти, макети військової техніки та  бронепластини. 

В УМП прогнозують, що скасування розподілу на класи споживачів електричної енергії спричинять значне зростання витрат у галузі, та зробить виробництво ГМК нерентабельними – адже додаткові витрати галузі складатимуть понад 3 млрд на рік.

«Це спричинить зниження обсягів виробництва, втрату робочих місць, зниження експортного потенціалу, падіння надходжень до бюджету та неможливість подальшої допомоги силам оборони України. Додатковий фінансовий тягар на промисловість несе ризик скорочення обсягу інвестицій, негативно позначиться на обсязі ВВП та знизить надходження до бюджету, оскільки підприємства ГМК є основними платниками податків. Це ускладнить повоєнне відновлення України та може призвести до втрати цілих галузей економіки», – наголосили в УМП.

Водночас, там нагадали, що загальновизнаною практикою в країнах ЄС є диференціація тарифів на послуги з розподілу електричної енергії, причому кількість таких класів зазвичай перевищує три, тоді як в Україні їх лише два. Тому у контексті євроінтеграційних процесів Україні слід удосконалювати систему класифікації споживачів за класами напруги, а не уніфікувати тарифну політику.

Нагадаємо, з 1 червня 2024 року Кабмін суттєво підвищив тарифи на електроенергію для населення – до 4,32 грн/кВт-год. Одночасно в Україні підвищили граничні ціни на електроенергію для бізнесу.

Джерело

Новини Рівне