Поклади бурштину, який варварськими і не дуже методами офіційно і неофіційно добувають у північних районах області, цікавлять майже винятково китайців. Саме попит китайського ринку зробив ціну на поліський бурштин такою, заради якої варто його добувати. Та якщо раніше бурштин потрапляв до Китаю через різноманітних посередників, то тепер китайці вирішили працювати у нас самі. Китайський бізнесмен Рен Йонгпенг став нещодавно одноосібним власником компанії «Центр „Сонячне ремесло“», яка видобуває бурштин у колишньому Володимирецькому районі.
Ця фірма відома тим, що у 2023 році видобула понад 11,6 тонни бурштину. Відповідно до звітів Державної служби геології та надр України, за обсягами цей показник є найбільшим у Рівненській області та другим по Україні. У користуванні фірми перебувають ділянка площею 17 гектарів та ліцензія на легальний видобуток бурштину до 2029 року. Попереднім власником компанії було товариство «Конкорд Консалтинг», засновниками якого значиться бізнесмен Ігор Мазепа та колишній депутат Рівненської облради Юрій Благодир. Це не єдина бурштинова компанія цих бізнесменів. Існує товариство з подібною назвою «Сонячне ремесло», яке раніше називалося «Санкамян». Власниками цієї компанії є все ті ж Ігор Мазепа та Юрій Благодир, які володіють частками по 40%. Третім учасником цього товариства з часткою у 20% є китаєць Ванг Чжикай.
Юрій Благодир, підприємець:
— Понад 90% бурштину, який видобувається в Україні, постачається на китайський ринок. Менше 10% експортується в інші країни світу. Китайці відомі як поціновувачі бурштину. Мають дуже розвинену структуру з обробки та виготовлення виробів з бурштину. Через це для китайського бізнесу є дуже цікавою побудова вертикально інтегрованих компаній, які мають елемент видобутку, обробки та продажу бурштину. Китайці дуже хочуть керувати усім цим процесом. Але, відверто кажучи, китайці дуже бояться України та Рівненщини зокрема. Адже ми для них — невідома територія.
Але є серед китайців сміливі люди, які ухвалюють рішення стати першопрохідцями з видобутку бурштину на Рівненщині. Рен Йонгпенг, який придбав одну з компаній, є безпосереднім торговцем бурштину не лише в Китаї, але й в Європі. Цей проєкт є маленьким, бо на ділянці на Володимиреччині залишилося лише 20% активу. Однак це допоможе йому дізнатися, чи можна інвестувати у видобуток бурштину на Рівненщині. Знаю, що китайський підприємець хоче створити невеликий хаб з видобутку й обробки бурштину. Адже є товар (сировина та напівфабрикат), який продається у Європі, а є такий, який цікавий лише у Китаї. Якщо у нього це вдасться, то він має серйозні наміри щодо розширення своєї діяльності.
Звісно, є велика різниця на ціну «сонячного» каменю в часи бурштинової лихоманки, коли на Поліссі масово мили та копали бурштин, та зараз. Якщо відверто, то ціна на бурштин впала у два-три рази. Також легальний ринок бурштину має велику собівартість. Вона пов’язана, зокрема, з рентою за користування землею. Через це стала відчутною різниця між ціною продажу і собівартістю товару. Окрім цього, всі розуміють теперішню ситуацію в державі, яка впливає й на легальний видобуток бурштину.
Богдан СЛОНЕЦЬ.