«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Олег Юров з учасницями майстер-класу та їх картинами.

Вперше виставку картин, створених дружинами загиблих українських воїнів, Сарни побачили 10 серпня під час «Сарненської звитяги». Ініціатором масштабного всеукраїнського проєкту «1000 історій кохання» став художник Олег Юров. Нині митець працює над ще однією благодійною місією «100 картин титанових Воїнів». Незабаром він проведе майстер-клас і для сарненських ветеранів. Про мету проєктів і мистецтво як терапію — художник розповів СарниNews.City.

Перетворюють чорно-біле горе в якусь світлу пам’ять майбутнього

До 2022 року Олег Юров регулярно проводив майстер-класи з живопису для всіх охочих. Коли почалася повномасштабна війна — продовжив займатися мистецтвом, але з іншою аудиторією — жінками, які втратили коханих на війні.

— Я провів один-другий такий майстер-клас. Під час малювання в них з'являлися емоції, на другий день вони навіть посміхалися. Але я зрозумів: вони пішли додому і там вони просто загубляться. Тобто треба щось придумувати далі. Виникла ідея робити виставку. Я подумав: якщо ми намалюємо сто картин, зробимо виставку, на яку вони одягнуть свої платтячка, візьмуть дітей, запросять родичів і будуть усі разом спілкуватися — з’явиться якась важлива подія в майбутньому, яку вони чекатимуть. І я почав робити цей проєкт, — розповідає художник.

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Олег Юров з учасницями МК.Фото: з Facebook-сторінки Олега Юрова

З часом кількість картин перетнула сотню, але майстер-класи продовжувались. У 2023 році 130 робіт дружин Героїв вперше експонували в Києві.

— Ми зробили виставку, запросили зірок, організували концерт. На саму виставку важко зібрати аудиторію, тим більше це люди, які малювали перший раз. Це більше соціальний, аніж мистецький проєкт. У перший день на виставку завітало близько двох тисяч відвідувачів, — ділиться Олег.

Наступна виставка відбулася в місті Кривий Ріг — її проведення підтримала місцева влада. Сарни стали третім містом, де експонували картини. На той момент їх було 270. Проте у планах художника домалювати 1000 історій, щоб поїхати з ними в різні міста України та навіть за кордон.

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Олег Юров на виставці в Сарнах.Фото: СарниNews.City

Майстер-класи з живопису проходять у Києві для груп із шістьох жінок. Вони малюють два дні з 10 до 17 години. Кожна працює над власною картиною в комфортному темпі.

— Майже всі приходять з сюжетами горя. Жінки хочуть малювати дерева, могили, хрести. На одному з майстер-класів з шістьох учасниць чотири намалювали голі дерева. І я зрозумів, що ми щось робимо не те. Жінок дуже складно було переконати, бо це їх життя і їх біль. Тому я витрачав 2-3 години на те, щоб пошукати альтернативу. Зараз моя ідея така: давайте створимо картину, дивлячись на яку вдома, ви будете підніматися по настрою. Вона якось буде нагадувати про чоловіка, про світлу пам’ять про нього. І я прошу малювати не буквально. Взяли, наприклад, сюжет Клімта: у нього на картині одна дитина, а оскільки в жінки двійня, то ми домалювали ще одну. Хтось малює кеди, чи мотоцикли, бо чоловік їх любив, хтось смішних грузинів, бо носив халати, хтось сонце, бо він її сонцем називав. Ми намагаємось зберегти світлу пам’ять і асоціацію, щоб ця картина піднімала настрій, — ділиться Олег Юров. — Я подивився на цю виставку ще раз і зрозумів: якби люди не знали, що за кожною картиною стоїть чиєсь життя, то є відчуття, що це дуже смішна й дуже позитивна виставка. Класно, що це спрацювало та вийшло,що ми перетворили чорно-біле горе в якусь світлу пам’ять майбутнього.

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Учасниця майстер-класів зі своїми роботами.Фото: з Facebook-сторінки Олега Юрова

Крім картин, на виставці представлені історії кохання, написані дружинами та надруковані на холсті. 40 учасниць майстер-класів разом з Олегом Юровим створили і спільну ілюстрацію проєкту — козака, який виглядає з-за кожної розповіді. Над ним жінки працювали десять днів.

Найцінніше для митця в цьому проєкті те, що жінки змінюються, він помічає реальні трансформації. До того ж завдяки майстер-класам вони спілкуються, знаходять подруг і товаришок, з якими спілкуються спільною мовою.

— Вони хихочуть разом зі мною. Після майстер-класу ми фоткаємось і вони всі тут посміються. А я їх не саджаю на електричний стілець для цього (сміється, — прим. авт.). Мені важко про це розповідати, бо я співпереживаю цим людям. Але я розумію, що життя не закінчується зараз, що ми вічні душі. А тіло всі ми втратимо. Ці чоловіки втратили його в бою і вони Герої. А їх жінки Герої, бо прийшли на цей майстер-клас, це дуже важко. Вони для мене теж такий поштовх жити та робити. Є куди вкладатися як художнику. Іноді дуже складно: були групи, яких я «не вивіз», я їх навіть не розсмішив. А моя ціль — об’єднувати жінок, щоб вони почали спілкуватися, взаємодіяти і через це сміятися, — пояснює художник.

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Учасниці майстер-класів Олега Юрова, серед яких сарненчанка Світлана Олішевко.Фото: з Facebook-сторінки Олега Юрова

Від початку й до сьогодні проєкт «1000 історій кохання» Олег Юров реалізовує власними силами. Проте митець вірить, що надалі ініціативу підтримають однодумці. Вона охопить усі українські міста, в команду доєднаються інші художники, а влада на місцях готова буде підтримувати важливий соціальний проєкт фінансово.

Картини титанових воїнів

Влітку 2024 року Олег Юров почав новий проєкт «100 картин титанових Воїнів». Тепер художник допомагає малювати захисникам, які втратили кінцівки.

— Це картини воїнів, які не мають двох рук, наприклад, але з ними легко малювати. Вони грають у баскетбол на візках. Є воїн без двох рук і ноги, який плаває по кілометру. Він мені це показував. Я не плаваю, а він плаває. І в них стільки життя! Вони хоч і втратили, але відновляться і підуть далі. Мені б дуже хотілося це показати іншим, щоб цей проєкт став таким українським і про перемогу. Мені хочеться зробити щось таке потужне для нашої нації, — продовжує Олег Юров.

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Створення картин в рамках проєкту «100 картин титанових Воїнів».Фото: з Facebook-сторінки Олега Юрова

Картини воїнів художник планує об’єднати у виставку й показати їх в Україні та за кордоном. Мета — зібрати кошти для ветеранів, які втратили кінцівки і потребують біонічного протезування.

— Мені хочеться через мистецтво допомагати. Таку виставку треба точно везти за кордон, бо там більше сприймають мистецтво, ніж в Україні. Вони можуть достукатися до спонсорів — як приклад того, що вони продовжують жити і, не дивлячись ні на що, змогли малювати, — зауважує митець. — Це для західних країн або для Японії дуже потужно, тому я їх надихаю на це. Воїни ще самі не дуже вірять у цю ідею, а я вже уявляю виставку, де вони на протезах і ці картини.

«Хочеться допомагати через мистецтво»: Олег Юров про майстер-класи для українських воїнів та жінок

Майстер-клас у рамках проєкту «100 картин титанових Воїнів».Фото: з Facebook-сторінки Олега Юрова

Про дату проведення майстер-класів з живопису в Сарнах повідомимо додатково. Наразі триває реєстрація учасників за номерами: +38 (050) 957-00-48, +38 (099) 768-33-58. Локація — Сарненський центр психосоціальної підтримки «Життя» за адресою вулиця Європейська, 10а.

Новини Рівне