Економічні прогнози на 2025 рік: що буде з цінами та курсом

Економічні прогнози на 2025 рік: що буде з цінами та курсом

З кожним роком економісти дедалі неохоче дають свої прогнози на майбутнє, пояснюючи, що за поточних умов усі макроекономічні прогнози – це «пальцем у небо». І в той час коли одні експерти готові розглядати кілька сценаріїв розвитку подій, інші кажуть, що навіть на ці сценарії впливають безліч зовнішніх та внутрішніх чинників, які просто не прогнозуються.

Втім, задля справедливості треба сказати, що навіть зараз прогнози експертів, опитаних Коротко про, збуваються.

Український ВВП: уповільнення зростання

У наступному році на українську економіку очікує уповільнення, вважає Наталія Бойко, CO-CEO, засновник компанії SpiceProp. Серед ключових факторів експерт назвала дефіцит робочої сили, перебої з електроенергією та нестачу інвестицій, які стають внутрішніми обмежувачами відновлювального зростання. Крім того, важливим фактором залишається глобальне гальмування економіки. У таких умовах зростання ВВП України може становити від 2,0-2,5% рік до року у гіршому випадку до 3,0–3,3% — у кращому.

Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, член українського товариства фінансових аналітиків, робить ставку на завершення активної фази війни у ​​першій половині 2025 року (але без тотальної демобілізації), а тому закладає цей момент у базовий сценарій зростання ВВП на 3,7%,

— Драйвером зростання буде низька база порівняння у сільському господарстві, зростання інвестицій, будівництво, роздрібна торгівля, енергетика та звичайно ВПК на внутрішніх та зовнішніх замовленнях. Плюс повернення біженців, — зазначив аналітик у коментарі Коротко про. – У песимістичному сценарії розглядаю зростання на 2%, в оптимістичному – на 7%, у разі масштабних інвестицій та сприятливих факторів.

Стан економіки насамперед залежить від двох факторів – війни та фінансування, каже аналітик Данило Монін. Якщо війна триватиме весь 2025 рік і фінансування буде достатнім, зростання ВВП, за прогнозами Моніна, становитиме 2,5%. Якщо ж війна, як обіцяє Трамп, закінчиться і фінансування України буде меншим, ніж у базовому сценарії, зростання ВВП очікується на рівні 4%.

На думку президента Українського аналітичного центру Олександра Охріменка, зростання економіки становитиме 4-5% за рахунок інфляції та девальвації. Ціни зростатимуть, але при цьому економіка та зарплати також підуть вгору.

Економіст Владислав Банков вважає, що реальний ВВП знижуватиметься через тотальне скорочення малого та середнього бізнесу. Цифри не відображатимуть реальну ситуацію і виглядатимуть загрозливо через зростання компенсатора у вигляді держсектора. У той же час залежність від підтримки міжнародних донорів наростатиме, що досить тривожно на тлі заяв новообраного президента США.

Як зростуть ціни

Високий рівень інфляції залишиться значною проблемою для України найближчими роками, вважає Наталія Бойко.

— 2025-2026-го очікувати значного зниження інфляції не доводиться, — зазначила експерт. — Дефіцит кадрів, зростання виробничих витрат та ослаблення національної валюти продовжуватимуть тиснути на ціни. Річний індекс споживчих цін у діапазоні 8–10%, найімовірніше, стане нормою на кілька років.

Андрій Шевчишин вважає, що у базовому сценарії інфляція за підсумками року буде 8,7%, середньорічна – 13%. Такі показники пов’язані з очікуваним підвищенням регульованих тарифів на 30% після завершення опалювального періоду та перенесенням збільшених витрат виробників на кінцевого споживача. Також експерт очікує на девальвацію.

— У песимістичному сценарії розглядаю 11% за підсумками року та середню 15,5% за роком, — зазначив Шевчишин. — Такий сценарій розглядається за збереження несприятливого врожаю.

За продовження війни та достатнього фінансування інфляція складе близько 10%, якщо ж війна закінчиться і фінансування знизиться, — близько 12%, каже Монін.

— Друга половина року може ознаменуватися серйозною кризою, — зазначив Банков у розмові з Коротко про. — Інфляція, очевидно, буде вищою, ніж нинішнього року, внаслідок неадекватної фіскальної політики та зниження економічної активності. Високі податки, монополізація, загальне зниження рівня конкуренції виробників, дефіцит кваліфікованого персоналу, невизначеність із рівнем та обсягами міжнародної підтримки – всі ці фактори призведуть до більш інтенсивного зростання цін.

Виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пєндзін нагадує, що в бюджеті закладено інфляцію 9,5%, а як буде насправді, безпосередньо залежить від урожаю. До кінця весни ціни зростатимуть, а далі буде видно. За несприятливих погодних умов продукти дорожчатимуть, а якщо врожай буде добрим, то темпи інфляції сповільняться.

– Офіційна інфляція складе 9-10%, а реальна – близько 20%, – зазначив Олександр Охріменко у коментарі Коротко про. – У нас завжди офіційна інфляція занижена, тож це потрібно враховувати.

Що буде з доларом

На думку Наталії Бойко, основними чинниками, що впливають на курс гривні, залишаються торговельний баланс і бюджет країни, які у 2025 році, ймовірно, збережуть негативну динаміку. Подвійний дефіцит – зовнішньоторговельний та бюджетний – не зникне.

— Очікується, що негативне сальдо зовнішньої торгівлі збережеться на рівні $26-28 млрд, що створить постійну нестачу іноземної валюти і чинитиме тиск на курс, — зазначила Наталя Бойко. – Аналогічно, дефіцит державного бюджету, що оцінюється у 19,4% від ВВП, сприятиме подальшій девальвації. В результаті гривня може послабшати ще на 9–10%, досягнувши рівня близько 45,80 грн за долар.

На думку Олександра Охріменка, курс долара буде близько 45 грн, не виключено, що і більше. 2025 року девальвація буде сильнішою, ніж цього, каже економіст.

Данило Монін прогнозує на рівні 43,5-44,0 грн за долар.

– Середньорічний курс, закладений у бюджеті, – 45 грн за долар, – підсумував Олег Пензін. – З огляду на те, що долари у нас продає саме Нацбанк, навряд чи реальний курс далеко піде від того, на якому побудовано бюджет.

Докладно про те, що очікує долар і біткоїн 2025 року, ми писали тут.

Джерело

Новини Рівне