Орієнтовне місце події.
Випадок, коли в центрі міста Сарни патрульні намагалися затримати чоловіка, щоб доставити в ТЦК, набув широкого резонансу в інформаційному просторі. Ситуація поступово обростала як додатковими фактами, так і фейками. Найперше спростовуємо головний з них — чоловік живий і наразі його життю нічого не загрожує. Журналісти СарниNews.City поспілкувалися з ним і його рідними. А також звернулися за поясненнями до Сарненського РТЦК та СП і поліції.
Що розповів чоловік, якого затримували, та його рідні
Близько 11 години 1 листопада Юлія (дружина чоловіка, якого поліцейські затримували на відео) перебувала в суді зі своєю племінницею, щоб з’ясувати особисті питання, не пов’язані з подіями, що відбулися потім. Через непорозуміння племінниці з продавчинею магазину, в якому вона раніше перебувала, жінка викликала поліцію. Юлія з чоловіком підішли в центр міста, щоб з’ясувати, що сталося. На місці вже був екіпаж патрульної поліції. Подружжя підійшло до поліцейських, щоб прояснити ситуацію. Інцидент швидко вирішили. Після цього один із патрульних попросив чоловіка пред’явити документи.
— Документів у нас з собою не було. Нам їх підвезли, — пояснює дружина Юлія. — Ми показали витяг про оновлення військово-облікових даних. Проте працівники поліції сказали, що я його намалювала. Мій чоловік оновив дані 3.07.2024 в Сарненському ЦНАПі. Мені на планшеті щось швидко показали, сказавши: «Він ухилянт». Я навіть не встигла там нічого побачити, ні прізвища прочитати, нічого. Далі патрульні вимагали поїхати з ними в Сарненський ТЦК. Чоловік відповів, що нікуди не поїде, і ми йдемо додому.
За словами дружини, спочатку представників поліції було двоє, згодом вони викликали ще один екіпаж:
— Після слів чоловіка «Я не піду» вони почали його шарпать. І підбили ноги йому, він впав. Хоча ніхто з поліцейських мені не представився, посвідчення не показували, протокол про затримання ніхто не складав — просто почали його ламать.
Сам чоловік, який фігурує на відео, також погодився відповісти на декілька запитань. Тож далі подаємо коротке інтерв’ю з ним без змін.
— Коли ви почали відчувати, що погано почуваєтеся? В який саме момент зрозуміли, що дезорієнтовані чи втрачаєте свідомість? Як ви сприйняли ці події?
— Страшно. Вмирать страшно. Ти тухнеш і все. В тебе відключаються ноги, руки, ти нічого не розумієш, що ти робиш.
— Ви вважаєте, що це сталося саме внаслідок дій поліцейських?
— Ну я ж свідомість ніколи раніше не втрачав. Я в охороні працюю, в нас стабільні нерви в усіх. Ми ж проходимо медогляди. Я ніколи не втрачав свідомість. Це, може, тому, що мені на шию сіли, я ж там кричав на відео: «Дайте мені дихнуть».
— Якщо у вас все добре з даними, то чому ви відмовилися проїхати в ТЦК?
— Бо не було для цього підстав. Я якраз був після добового чергування. Я теж хочу відпочити, це мій особистий час. Тим більше ми самі до них (патрульних — прим. авт.) підійшли. Нас директор зобов’язав усіх оновити дані, навіть у службових авто є ці витяги. Якби я їх не оновив, то роботодавець мене б просто звільнив.
У той же день, 1 листопада, близько 14 години з родиною зв’язувалися спершу патрульні, а тоді представники відділу моніторингу й аналітичного забезпечення Сарненського райвідділу поліції, аби опитати чоловіка щодо обставин події.
— Ми під’їхали до райвідділу, але з авто не виходили, тільки опустили вікно, — продовжує розповідь дружина Юлія. — Ті ж самі патрульні нам сказали, що чоловік буде затриманий. Після цього ми почали від’їжджати. За нами за кілометра два їхало авто патрульної. Але ми не знали, що вони за нами. А коли заїхали у двір, виявилось, що це за нами. Чоловік швидко забіг у під’їзд.
— Я вже на парковку заїхав, а вони (патрульні — прим. авт.) ззаду стали, — продовжує син Олег. — Сказали, що в мене не робить задній лівий стоп. Я погодився, щоб мені виписали штраф. Але вони наполягали, що я втікав, ігноруючи сигнали та проблискові маячки. Я з ними спорив, бо порушень не було. Вийти з авто я відмовився. Мені сказали, що мають підозри, що я перебуваю в наркотичному сп’янінні, бо є почервоніння обличчя і в мене трясуться руки. Запропонували пройти огляд у медзакладі. Я не відмовлявся, але попросив зачекати мого адвоката або надати державного. Поліцейські відповіли, що чекати адвоката в них немає часу. Я наполягав, що це законна вимога. Не виходив з авто, доки не приїхав адвокат. Він змусив патрульних скласти протокол на проходження медогляду. Потім вони ще перешкоджали адвокатській діяльності, бо в нас з адвокатом був лише усний договір. Його не пускали в кабінет, де я проходив огляд, не дозволяли фіксувати події. Зрештою я пройшов огляд — результат був негативний. І я не почув навіть вибачення в кінці цього всього.
Дружина Юлія повідомила журналістам, що залишила скаргу щодо дій поліцейських на гарячій лінії МВС. У райвідділ вони так і не потрапили, бо бояться повторного затримання. За медичною допомогою подружжя звернулося на наступний день і нині перебувають на лікарняному. Також родина вдячна людям за підтримку та реагування на ситуацію.
Переглянути цей допис в Instagram
Як прокоментували цей випадок у Сарненському РТЦК та СП
За інформацією, наданою редакції СарниNews.City, затримуваний на відео — військовозобов’язаний і перебуває на військовому обліку в Сарненському РТЦК та СП. З лютого 2024 року він поданий у розшук як особа, яка порушила правила військового обліку та законодавство про оборону, мобілізаційну підготовку та бо мобілізацію, затверджені постановами Кабміну, а саме — відмовився від отримання повістки для явки в РТЦК та СП.
Працівники військкомату склали акт про відмову та скерували звернення до правоохоронних органів щодо доставлення громадянина, який вчинив адміністративні правопорушення, передбачені ст. 210, 210-1 КУпАП, до Сарненського РТЦК та СП для складення протоколу про притягнення до адмінвідповідальності.
Станом на 1 листопада 2024 року військовозобов’язаний перебував у розшуку, наразі цей статус не змінився. З моменту введення воєнного стану чоловік не з’являвся у Сарненський РТЦК та СП.
Як коментують ситуацію поліцейські
В Управлінні патрульної поліції в Рівненській області прокоментували:
— Інспектори під час пішого патрулювання отримали повідомлення про конфлікт. Під час перевірки документів з’ясувалося, що один з учасників конфлікту перебуває в розшуку (згідно з даними системи ІПНП перебував в активному розшуку як УХИЛЯНТ, ініціатор Сарненський РТЦК). Поліцейські під час спілкування представились та повідомили громадянину законні підстави затримання громадянина. Протягом усього часу велась безперервна відеофіксація.
При собі будь-яких документів, що засвідчують особу, він не мав, та документи, котрі підтверджували те, що дана особа має відстрочку від мобілізації, були відсутні.
Коли йому запропонували проїхати до Сарненського РТЦК для уточнення даних, він почав поводитися агресивно та намагався залишити місце події. На неодноразові попередження не реагував, тож патрульні вирішили його затримати для складання відповідних адмінматеріалів. Додатково було викликано автопатруль у кількості двох поліцейських для доставлення вищевказаного громадянина до Сарненського РТЦК та СП.
Перехожі втрутились, коли ця особа намагалась покинути місце події та, не розібравшись в ситуації, почали перешкоджати діям працівникам патрульної поліції.
На місце прибула швидка. Чоловік, зі слів медиків, написав відмову від госпіталізації та залишив карету швидкої допомоги.
За цим фактом слідчі Сарненського відділу поліції розпочали досудове розслідування за ч. 2 ст. 342 КК України (опір працівникові правоохоронного органу).
З дружиною затриманого спілкувались поліцейські відділу моніторингу та аналітичного забезпечення УПП в Рівненській області ДПП для встановлення всіх обставин події та всебічного розгляду повідомлення про отримання тілесних ушкоджень громадянина, яке надійшло від працівників ШМД.
Призначено службове розслідування з метою встановлення правомірності дій працівників патрульної поліції.