Фахівчиня «першого контакту» із постраждалими від війни, яка надає послуги в Центрі життєстійкості.
Центр життєстійкості в Сарнах працює у приміщенні благодійного фонду «Глорія». Психологи та соцпрацівники надають безкоштовну допомогу постраждалому від війни населенню — а таким, як зазначають у закладі, є всі. Про роботу простору та формати послуг СарниNews.City розповіла соціальна менеджерка Олена Очеретнюк.
«Якщо є запит — ми прийдемо самі»
Центр життєстійкості в Сарнах відкрили цьогоріч у вересні. Він функціонує в рамках Всеукраїнської програми ментального здоровʼя «Ти як?» Олени Зеленської й фінансується Міністерством соціальної політики України. У Центрі працюють два психологи, чотири фахівці із соціальної роботи та соціальна менеджерка.
— Це мережа безбарʼєрних просторів, де отримати послуги можуть усі, хто постраждав від війни. Акцент, звісно, на внутрішньо переміщених осіб та членів сімей військових чи загиблих. Однак у будь-якому випадку постраждалим вважається все населення, тому отримати психосоціальну підтримку можуть усі, — зазначає соціальна менеджерка Центру життєстійкості в Сарнах Олена Очеретнюк.
Соціальна менеджерка Центру життєстійкості в Сарнах Олена Очеретнюк.Фото: СарниNews.City
Протягом двох перших місяців фахівчині Центру проводили заходи для працівників управління соцзахисту населення, тобто першої лінії контакту. У закладі зазначають: фахівці, які працюють із постраждалими від війни, мають вміти надавати першу психологічну допомогу й собі.
— Чим унікальний Центр життєстійкості? Тим, що до нас необовʼязково ходити. Якщо є запит — ми прийдемо самі. Проведемо виїзний захід для психологічного розвантаження. Проходить заняття в інтерактивному форматі: не тільки сидіти і слухати, а і брати участь. І звернутися може будь-хто: установа, бізнес, організація, — наголошує соцменеджерка Центру.
Первинна психосоціальна допомога в Сарнах
Нині Центр життєстійкості розташований у приміщенні благодійного фонду «Глорія». Всі послуги, як-от групове заняття чи індивідуальна консультація з психологом, є безоплатними. У закладі також склали дорожню карту з установами чи спеціалістами, куди за потреби скеровують для вирішення питань соціального захисту та забезпечення першочергових потреб.
Вхід у приміщення, де фахівчині Центру надають первинну допомогу.СарниNews.City
Вхід на другий поверх Центру, де у кабінетах номер 6 і 8 проводять групові заняття.СарниNews.City
Кабінети номер 6 і 8, де проводять групові заняття.СарниNews.City
На першому поверсі Центру (другі двері справа від входу на територію) працюють фахівчині, які здійснюють «перший контакт».
— Зазвичай люди, які приходять, мало що знають про Центр і звертаються у благодійний фонд «Глорія». Але почали звертатися і безпосередньо до нас, особливо за отриманням індивідуальної психологічної підтримки. На першому поверсі наші фахівці із соціальної роботи проводять анкетування. Воно не таке велике, як ми звикли. Перше й головне питання: «Що людина сьогодні потребує?». Тоді складають оцінку потреб і розповідають, інформують, які ще послуги, крім гуманітарної допомоги, можна отримати безкоштовно, — розповідає Олена Очеретнюк.
Вхід у кабінет первинної допомоги в Центрі життєстійкості (зліва).Фото: СарниNews.City
Групові заняття для дорослих і дітей
На другому поверсі Центру життєстійкості (вхід із двору) проводять групові заняття. У кабінеті №6 функціонує дитяча кімната з психологом. Там протягом години з дітьми молодшого шкільного віку працюють в ігровій формі.
— Дуже добре про заняття відгукуються батьки. Наразі діти постійно перебувають у стресі і потребують психорозвантажувальної діяльності. Також впроваджуємо казкотерапію, яку проводимо о 12:00. Наша психологиня з метою психологічного розвантаження читає діткам казку, — ділиться соціальна менеджерка.
Переглянути розклад занять у просторі та зареєструватися можна в Telegram Центру інтеграції.
Дитяча кімната з психологом у Центрі життєстійкості.Фото: СарниNews.City
У кабінеті №8 працюють ресурсно-психологічні групи, де займається доросле населення Сарненської громади. Соціальна менеджерка Центру життєстійкості розповіла про груповий формат роботи:
— Ресурсні групи займаються за круглим столом у вечірній час, після роботи. Робота відбувається в кілька етапів, не за одне заняття. Вона направлена на розкриття своїх можливостей, пізнання себе, подолання стресу і набуття стресостійкості в умовах війни. Зазвичай цикл — це 5-6 занять. Також група не може перевищувати 5-6 осіб: має бути маленьке коло. Вони тут малюють, виражають емоції, обмінюються своїми враженнями.
Кабінет для проведення занять у ресурсно-психологічних групах.Фото: СарниNews.City
«Цифри вражаючі»
За жовтень у Центрі життєстійкості провели 1284 заходи, які відвідали 2269 людей. Сюди входить як індивідуальна, так і групова допомога.
— Цифри вражаючі. Ми дійсно не думали, що можна надати таку кількість послуг. Це не є унікальна цифра, бо ж люди користувалися і кількома послугами. Ми ще не охопили все населення, але рухаємося гарними темпами, — ділиться соцменеджерка. — Сходити до приватного психолога на індивідуальну консультацію коштує від 800 гривень. Тут ця послуга є безкоштовною. Звісно, ми не переходимо в лікування чи психотерапію. Якщо є випадки, коли дійсно потрібне медикаментозне втручання, відбувається перенаправлення.
Центр життєстійкості в Сарнах працює за адресою вулиця Героїв Берестечка, 3а. Звернутися за послугою або консультацією можна за номером +38 (097) 003 98 70.
Що було раніше
24 лютого 2022 року стало для багатьох українців новим відліком, що поділив життя на тоді й зараз. 10 років війни, з яких рівно 1000 днів Україна стримує повномасштабну збройну агресію росії. Це те, що до непізнаваності змінило наші міста, характери, родини, долі. Якими ми були «до» та якими вимушені були стати «після» — пригадали з СарниNews.City.