У Сарненському районі є випадки інфікування хворобою Лайма: як уберегтися

У Сарненському районі є випадки інфікування хворобою Лайма: як уберегтися

Ілюстративне фото.

Переносниками хвороби Лайма або бореліозу є іксодові кліщі. Їх активність триватиме до листопада. Наразі в Сарненському районі підтвердили сім інфікувань. У Сарненській філії Рівненського обласного центру контролю і профілактики хвороби розповіли, які ознаки захворювання і як запобігти укусам.

Укуси кліщів у Сарненському районі

Цьогоріч на Рівненщині зафіксували 29 випадків захворювання на хворобу Лайма, найчастіше в Сарненському, Рівненському і Дубенському районах. Більшість випадків зараження трапляється з травня по листопад — це період найвищої активності іксодових кліщів. У Сарненському районі зареєстрували сім інфікувань, три з них — у Сарнах.

— Епізод укусу пригадує лише третина хворих. У групі ризику ті, хто тривалий час перебуває на відкритому повітрі, зокрема в лісах і парках. Проте від інфікованої до здорової людини збудник не передається, — пояснює Наталія Павленок, керівниця райвідділу обласного центру контролю й профілактики хвороб.

Етапи хвороби Лайма

Інкубаційний період становить від 1 до 45 днів, здебільшого — 7-14. Є три стадії зараження хворобою Лайма: рання локалізована, рання дисемінована та пізня хронічна.

За період від одного до 30-ти — у середньому сім — днів після укусу розпочинається рання локалізована стадія. Тоді в паховій чи підколінній ділянці з’являється ізольована мігруюча еритема, яка без лікування не зникає 2-3 тижні. Проте подеколи вчасна діагностика й лікування ускладнюються, оскільки вона не розвивається. На місці укусу виникає червона папула з чіткими краями — на цьому етапі в третини людей недуга завершується. У решти — переходить у ранню дисеміновану стадію.

Вона виникає через 3-10 тижнів після укусу. Тоді на шкірі з’являються доброякісні лімфоцитоми — множинні еритеми, які мігрують, а також інші ознаки:

  • запаморочення, параліч Белла, менінгізм і менінгіт;
  • кістково-м’язові артралгії (біль у суглобах) та міалгії (біль у м’язах);
  • серцево-судинні блокади.

Імунітет після перенесення хвороби Лайма нестерильний, а тому можливе повторне зараження. До того ж щеплення від інфекції не існує.

Як запобігти укусу кліща

Наталія Павленок для запобігання присмоктування кліщів першочергово радить надавати перевагу захисному одягу, а також використовувати репеленти — речовини для відлякування комах, які можна купити в аптеці. Також треба ретельно оглядати одяг і шкіру як під час, так і після перебування в лісі чи парку.

До слова, після укусу кліща варто звернутися до сімейного лікаря, особливо за наявності ознак інфікування.

Що було раніше

У Сарнах розпочали щорічну обов’язкову кампанію з вакцинації проти сказу. Тварин на вулицях міста від сказу щеплюють безкоштовно.

Новини Рівне