Донація в Сарнах.
27 червня в Сарненській центральній районні лікарні працювала мобільні бригада Рівненського обласного центру служби крові. Донорами стали понад 70 місцевих жителів. Хто ці люди та навіщо потрібна кров — дізнавалися СарниNews.City.
Вже з 8:00 біля одного з приміщень лікарні почала збиратися черга — люди прийшли на донацію. Кров необхідна для потреб медичних закладів Рівненської області, а також військовослужбовців ЗСУ.
Черга на забір крові.Фото: СарниNews.City
Першою доноркою в Сарнах стала Ольга Деркач. Жінка здавала кров вперше, проте, каже, не боялася, бо й сама працює лікаркою:
— Вважаю, що декілька хвилин мого часу зараз може врятувати комусь життя, тому, власне, я тут. Давно хотілося долучитися до донорства, але, на жаль, через насичений робочий графік у мене не завжди є можливість поїхати і зробити це у найближчому центрі переливання крові — у Рівному. Було б чудово, якби керівництво Рівненського обласного центру служби крові доклало зусиль, щоб у нас забір крові відбувався частіше, — розповідає Ольга.
Перші донорки. Ольга Деркач — ліворуч.Фото: СарниNews.City
Забір крові в середньому займає біля семи хвилин, а вся процедура — орієнтовно 20. Спочатку донора реєструють у базі та перевіряють паспортні дані. Далі лаборант визначає групу крові, резус-фактор, рівень гемоглобіну. Якщо немає протипоказань за показниками лабораторії, донор допускається на огляд лікаря. Тоді йому вимірюють тиск і збирають детальний анамнез. Якщо протипоказів немає, донор прямує на здачу крові.
Процес здачі крові.Фото: СарниNews.City
Геннадій Галан розповідає, що таку ж процедуру він проходив ще у 90-х роках минулого століття, коли здавав кров на Донбасі. Нині ж працівник військової частини вирішив знову стати донором.
— Треба допомагати, хто ж, якщо не ми, — міркує чоловік. — Після здачі почуваюсь абсолютно нормально, навіть від чаю відмовився.
Донор Геннадій Галан.Фото: СарниNews.City
Солодкий напій, а також печиво перед процедурою й опісля пропонують кожному донору. Також вони отримують кошти від держави на харчування в розмірі 45 грн 90 копійок і довідку на місце роботи, за якою донори можуть отримати додатковий вихідний. За першу годину роботи мобільної бригади в Сарнах зареєстрували 20 донорів.
Донорські кошти на харчування.Фото: СарниNews.City
— Сьогодні ми працюємо в умовах виїзної бригади, тобто райони, переважно центральні районні лікарні, шукають попередньо донорів. Якщо збирається до 50 осіб, ми організовуємо роботу мобільної бригади. Переважно в умовах виїзної бригади ми працюємо на 60 донорів. В умовах нашого центру беремо і 100, і 150 осіб, — пояснює Оксана Джула, лікарка Рівненського обласного центру служби крові.
Оксана Джула, лікарка Рівненського обласного центру служби крові.Фото: СарниNews.City
Були серед присутніх ті, кому здати кров не вдалося. Ольга Федорчук отримала відмову через нещодавнє оперативне втручання, бойовий медик Андрій Опалько — через поранення, яке нині лікує. А педагогиня Наталія Щигель таки стала доноркою, здійснивши давню мрію — раніше зробити це не дозволяла вага, що не досягала 50 кілограмів.
Наталія Щигель (зліва) та Андрій Опалько (справа).Фото: СарниNews.City
Трансфузіолог Оксана Джула наголошує, що медики перевіряють протипокази ретельно, а таких існує чимало:
— Є протипоказання в донації як постійні, так і тимчасові. Це хронічні захворювання серцево-судинної системи, ендокринної, зокрема цукровий діабет, неврологічні захворювання, інсульти, бронхіальні астми, інфекційні захворювання такі як гепатити B, C, ВІЛ/СНІД. До тимчасових належать: струси та мозкові травми — донація не дозволена ще 10 років, оперативні втручання — пів року. Після татуювання не можна здавати кров ще пів року, вірусних захворювань — до двох місяців після завершення лікування, прийому антибіотиків — два місяці. Грудне вигодовування також вважають протипоказом для здачі крові, а після пологів має минути принаймні пів року. Якщо, наприклад, людина лікує гіпертонічну хворобу й хоче бути донором, то вечора та зранку їй не можна приймати ліки. Якщо дозволяє тиск, то можна здавати. Лікар проводить детальний збір анамнезу, і вже на місці вирішує, чи допускати донора до здачі. Якщо в людини були операції чи є лікування хронічних захворювань, то краще з собою мати медичні документи.
Донорська книжка Віри Бєлотєл повністю заповнена записами з 2014 року. Тоді в Сарненській лікарні ще діяв постійний пункт переливання крові.
Віра Бєлотєл під час донації.Фото: СарниNews.City
— Я працювала у Клесівській лікарні й нас запросили вперше приїхати здати кров, — ділиться жінка. — Я погодилась тоді та продовжувала це робити наступними роками, бо зідзвонювались з колегами і розуміла, що потреба у крові є. Незручно, що закрили в Сарнах пункт переливання і треба тепер у Рівне їхати. Хоч здавала кров багато разів, але в мене досі не зникає відчуття, що вона рятує. Мого племінника вбили на війні. І я пам’ятаю, як 6 грудня ми приїхали в Рівне забирати його, а я пішла здавати кров. Родина велика і племінників у мене служить багато. Я вірю, що моя кров може когось таки врятувати.