Вчитель історії знайшов у архівах першу писемну згадку про село в Сарненському районі

Вчитель історії знайшов у архівах першу писемну згадку про село в Сарненському районі

Село Глинне на Рокитнівщині.

Іван Скаковець із Березівської громади вчителює і досліджує історію Рокитнівщини. Одне із його відкриттів — перша писемна згадка про село Глинне, яку чоловік виявив у архівах.

У чому суть

Іван Скаковець проживає в селі Хміль Березівської громади. Вже понад 20 років чоловік працює вчителем історії та музики в сусідньому Глинному. А ще пише книгу про історію цього села. Ділиться, що тему півночі українського Полісся історики досліджували мало, оскільки вся інформація наразі в архівах Білорусі, Литви і Польщі.

— Історично склалося так, що Глинне перебувало під владою різних державних утворень. У період Руси-України у складі Городоцького князівства з центром у місті Давид-Городок (сучасна Білорусь), у період великого князівства Литовського з 1569 року — у складі Брестського воєводства. Після третього поділу Польщі — у складі Російської імперії, це була Березівська волость Мозирського повіту Мінської губернії. А в період другої Речі Посполитої з 1921-го по 1939-й Глинне було у складі Поліського воєводства Столінського повіту Березівської гміни, а з 1939-го — у складі України, — розповідає дослідник.

Вчитель історії знайшов у архівах першу писемну згадку про село в Сарненському районі

Дослідник Іван Скаковець.Фото: Глиннівський ліцей

Для дослідження Іван Скаковець за власний кошт відвідував архіви, де зберігають метричні книги зі згадками про Глинне й Березове, датовані XVII століттям. Одна із таких знахідок допомогла виправити помилку істориків.

— Радянські історіографи сплутали однойменне село Глинне Брестської області Білорусі з нашим селом Глинне у Рокитнівському районі Рівненщини. Відтак і дату його «народження», стверджуючи, що перша писемна згадка про нього датується 1499 роком. Насправді ж документи свідчать про те, що перша писемна згадка про наше Глинне датується 1451 роком. Тож можна стверджувати, що Глинне — найстаріше село колишнього Рокитнівського району, — розповідає про відкриття, з яким погоджуються й історики, дослідник із села Хміль.

Вчитель історії знайшов у архівах першу писемну згадку про село в Сарненському районі

Знахідка Івана Скаковця з архівів.Фото: Надане дослідником

Іван Скаковець також поділився, що знайшов опис фільварка Юзефіна на 1805 рік. За його словами, цей документ свідчить про те, що першим власником господарства був місцевий поміщик Юзеф Ніколай Радзівіл. Фільварок проіснував і передавався у спадок до 1939 року. Останнім ним володів Кароль Ніколай Радзівіл, який любив полювати на поліських землях. І досі там зберігся «панський шлях» — штучно насипана по болоту дорога, якою користувалися мисливці, а також ставок із вистеленим дубовими колодами дном в урочищі «Юзефін» за чотири кілометри від Глинного. До того ж дослідник дізнався, що місцеву церкву, яку свідомо спалили в 1982 році, побудували ще в 1716-му.

До вивчення історії вчитель залучає і своїх учнів. Власні дослідницькі роботи, з якими здобувають призові місця, вони представляють у Рівненській малій академії наук. До слова, Іван Скаковець створив кілька посібників для колег, зокрема «Історико-краєзнавча робота у школі» та «Виховуємо юних дослідників-краєзнавців».

Що було раніше

У Сарненський район із гастроекспедицією завітав журналіст Костянтин Грубич, який підготував цикл відео з рецептами місцевих господинь. Готували, зокрема, печену капусту, печеню, малімони, картопляну ковбасу й пудпалки, а ще — випікали хліб і варили кисіль.

Новини Рівне