Минулого тижня найцікавіші футбольні баталії розгорталися в національних чемпіонатах європейських країн, які вже набрали хід, а також в основному раунді Ліги Європи, що стартував днями.
Фото — fcdynamo.com
УПЛ: «Динамо» на вершині
Українська Прем’єр-ліга цими вихідними встигла перевалити за екватор першого кола і все більше починає інтригувати. У рамках її 8-го туру відбулося кілька дуже цікавих і важливих матчів, включно з новим столичним дербі за участю «Лівого Берега» та «Динамо».
Цей поєдинок завершував змагальну частину минулого вікенду, в якому раніше «Олександрія» встигла обіграти «Кривбас» (1:0) і знову очолити турнірну таблицю, а «Шахтар», який продовжує втрачати очки, вдовольнився нічиєю в грі з «Вересом» (1:1).
Що стосується зустрічі двох київських команд, то питання про її фаворита начебто і не стояло. Але представників ЗМІ явно насторожувала нинішня суперзавантаженість футболістів «Динамо», які останні два місяці, як то кажуть, живуть на колесах, граючи по два матчі на тиждень:
«Звісно, що команда Віталія Первака сподівалася скористатися міжнародними обов’язками футболістів Олександра Шовковського, які ще не встигли розібрати валізи від нещодавньої подорожі до Німеччини на матч Ліги Європи УЄФА проти римського „Лаціо“, а тут уже одразу після гри треба було їхати на столичний вокзал і готуватися до зворотної мандрівки на гру проти німецького „Гоффенгайма“ (Sport.ua, 29.09.24).
Утім, треба віддати належне Олександру Шовковському. Очевидно, що він виявився готовим до такого немилосердного марафону: тренер „Динамо“ з самого початку сезону дуже грамотно розподіляє ігрове навантаження між футболістами, сміливо проводячи активну ротацію складу.
Не став тренер зраджувати себе і цього разу, що не завадило його команді здобути досить впевнену перемогу (3:0) і продовжити безпрограшну серію в УПЛ до 9-ти ігор.
„Ми працюємо в штатному режимі, йдемо від матчу до матчу, — пояснив Шовковський свою кадрову політику на прес-конференції. — Звичайно, проводимо ротацію: прагнемо, щоб усі хлопці були в хорошій ігровій формі. Важливо, щоб у кожного з них були необхідний рівень натренованості та відчуття гри. Ти можеш контролювати себе в тренувальному процесі, але коли виходиш на поле в матчах, ти повинен усе показувати на максимумі“ (Fcdynamo.com, 30.09.24).
ЗМІ, спостерігаючи, як Шовковський варіює складом, укотре проводять думку про вдалу трансферну кампанію „Динамо“ напередодні сезону-2024/25 і, звісно, про якісну роботу клубної Академії.
„У «Динамо» є глибокий склад для боротьби в УПЛ та тренер, у якого є ідеї“, — таке резюме за перебігом звітного тижня пролунало, приміром, в одному з матеріалів Олександра Сажка (Ua.tribuna.com, 26.09.24).
Говорячи ж про безпосередньо недільні події на полі стадіону „Лівий Берег“, преса акцентує увагу на тому, що будь-які сумніви з приводу своєї форми і настрою динамівці розвіяли вже в дебюті зустрічі, відкривши рахунок на восьмій хвилині.
„Гості класно розіграли кутовий, − розбирає епізод Тарас Котів. — Буяльський прострілив, Попов і Герреро заплутали силовою боротьбою «ляльок», тож після кросу Караваєва з меж воротарського перед порожніми воротами між собою боролися Ярмоленко і Михавко. Гол записали на 19-річного центрбека, це його дебютний м’яч у футболці «Динамо» (Football24.ua, 29.09.24).
Після перерви перевага «Динамо» підкріпилася голами Бражка (на 61-й хвилині майстерно скористався «подарунком» воротаря суперників і з центрального кола запустив м’яч йому за комірець) і Рубчинського (уже в компенсований час відкрив рахунок голам за «Динамо» ударом з меж штрафного). Крім того, кілька хороших шансів не використав Герреро, який поки ще не повністю освоївся на вістрі динамівської атаки, не зарахованим виявився гол Ярмоленка (мінімальний офсайд), а шикарний удар Буяльського припав у поперечину…
Так, свої моменти створював і «Лівий Берег», який відчайдушно намагався зачепитися за гру. Так, на 29-й хвилині Бущан парирував м’яч після несподіваної обрізки Михавка та непростого удару Синиці. А на початку другого тайму господарі деякий час втягнули гостей у гру на зустрічних курсах. Але загалом динамівці контролювали хід матчу, здобувши перемогу з категорії «на класі».
«Отже, підопічні Шовковського здобули чергову перемогу в УПЛ, повернувшись на перше місце в таблиці. Так, на полі «Лівого Берега» динамівці не продемонстрували аж надто видовищної гри, проте знову вдалися до активної ротації, зберігши таким чином емоційну та фізичну енергію для чергового свого єврокубкового іспиту. Також слід відзначити довгоочікуване повернення на поле після травм одразу двох центрбеків — Попова та Дячука, які на початку сезону вважалися стовпом оборони команди. Це, безумовно, підсилює її склад“, — підбив підсумок київському дербі оглядач „Футбольного клубу“ Денис Борисенко (Footclub.com.ua, 29.09.24).
З інших матчів 8-го туру в якості центрального преса виділяє вже згадуваний раніше поєдинок у Кривому Розі, де „Олександрія“ взяла гору над „Кривбасом“, своїм головним конкурентом у боротьбі за статус „третьої сили УПЛ“.
„Олександрія“ оновила клубний рекорд: провела сім матчів без поразок від початку сезону 2024/25 в українській Прем’єр-лізі. Наразі на рахунку „Олександрії“ шість перемог і одна нічия. Попередній клубний рекорд команда встановила в сезоні 2018/19 під керівництвом Володимира Шарана — стартувала з переможної серії, що тривала чотири матчі», — інформує Suspilne.media/sport (29.09.24).
Таким чином, після семи проведених поєдинків «Олександрія» має актив із 19-ти очок — як і «Динамо». Але за рахунок додаткових показників перша сходинка залишається все ж за киянами.
Головна ж сенсація туру відбулася в Рівному, де «Верес» скористався ущільненим графіком матчів «Шахтаря» і зумів вирвати нічию. На відміну від «Динамо», яке з самого старту сезону грає буквально з коліс, гірники тільки почали відчувати на собі вимушені логістичні перевантаження — і ось їхній перший результат…
Водночас деякі ЗМІ вважають також, що підопічні Маріано Пушича не втримали перемогу все ж таки з тієї причини, що подумки бачили себе вже в Гельзенкірхені, де 2 жовтня їм належить провести матч другого туру Ліги чемпіонів — проти італійської «Аталанти». Але навряд чи цей аргумент якось реабілітує команду, яка втратила очки в трьох із семи зіграних поєдинках УПЛ.
Ліга Європи: рахунок — не по грі
На цьому, новому тижні, у четвер, 3 жовтня, свій черговий єврокубковий поєдинок зіграє і «Динамо», яке в понеділок увечері бере курс на Хоффенхайм. Що ж стосується старту киян в основній сітці Ліги Європи, то він залишив суперечливі відчуття. У грі з «Лаціо» від самого початку все закрутилося не на нашу користь: не зовсім логічний швидкий гол римлян, травма Себальйоса на рівному місці… І поразка 0:3 у підсумку.
Вивчаючи думки, висловлені по слідах матчу журналістами та експертами, нескладно помітити, що крім сплеску надмірних емоцій, властивого нашій молодій репортерській порослі, на сторінках видань трапилася й чимала кількість доволі зважених та об’єктивних суджень.
Ця частина спостерігачів врахувала, зокрема, чималі кадрові проблеми «Динамо»: перед грою виникли проблеми в Буяльського, ще не готові були вийти на поле основні центральні оборонці Попов і Дячук, щойно відновившись після ушкоджень. А тут як на зло — ще й травма Себальйоса, який непогано проявив себе в перших матчах за «Динамо». У підсумку в парі із зовсім ще юним Михавком після ранньої заміни опинився Біловар, який поки що не має досвіду матчів подібного рівня.
«Центру оборони „Динамо“ критично не вистачило досвіду, адже коли його формують два молодих гравці, які ще відносно недавно виступали за команду U-19, це може бути проблемою», — справедливо констатує Михайло Цірук (Хsport.ua, 26.09.24).
Природно, всі усвідомлюють, наскільки завдання, що стоять перед командою, ускладнюють логістичні проблеми. Адже «Динамо» за таким графіком грає вже два місяці! Проводячи домашні матчі єврокубків за кордоном і мотаючись туди й назад у постійних переїздах. У таких умовах складно розраховувати не тільки на ґрунтовний тренувальний процес, а й на повноцінне відновлення гравців, що в сучасному футболі з його інтенсивністю вкрай важливий фактор.
На цю тему висловлюються навіть зарубіжні ЗМІ. Ось як бачить ситуацію найавторитетніша італійська La Gazzetta Dello Sport:
«Ця перемога „Лаціо“ безумовно пов’язана і з логістичними проблемами, з якими доводиться стикатися киянам під час матчів у Європі. Вони не грають у себе вдома, це також фактор, який варто враховувати і робити на це знижку. На автобусну поїздку з Києва до Гамбурга вони витратили 19 годин„ (Ua-football.com.com, 26.09.24).
І, до речі, звідси і підвищений травматизм гравців. Про це в один голос говорять колишні футболісти.
«Буяльський у Гамбурзі міг розраховувати на місце в основі, але мав пошкодження, як сказав головний тренер. Михайленко також ще не відновився. Ось і Себальйос отримав м’язову травму в першому таймі. Мені здається, це ланки одного ланцюга — у команди багато переїздів і футболісти не встигають відновлюватися», − вважає Іван Кривошеєнко (Sportarena.com, 26.09.24).
«Травма Себальйоса — це момент недовідновлення, м’язове пошкодження. Гравці багато часу в сидячому положенні перебувають», — підкреслює і Сергій Ковалець (Ua.tribuna.com, 26.09.24).
Звичайно ж, у контексті цього конкретного матчу не можна не враховувати і рівень опонента. За своїм складом «Лаціо», віцечемпіон Італії-2023, апріорі перевершує «Динамо» в досвіді поєдинків високого напруження, у доборі виконавців — так, у принципі, в усіх параметрах. До того ж італійці з їхнім тактичним вишколом — історично найнезручніші для нас суперники. Зокрема, про це писав офіційний сайт УПЛ:
«Це вже 44-те протистояння представників України та Італії в клубних турнірах УЄФА, і наразі ми маємо лише 6 позитивних для нас завершень цих протистоянь. Власне «Динамо» зустрічалося з італійськими соперниками в єврокубках 13 разів і лише 20 років тому зуміло розобратися з «Ромою»: технічна перемога 3:0 у Римі, звичайна перемога 2:0 у Києві“ ( Upl.com, 26.09.24).
Пригадали ЗМІ також статистику на рівні збірних України та Італії — у нас лише одна нічия за шести поразок в офіційних матчах, найпам’ятніша з яких, до речі, відбулася в тому ж Гамбурзі влітку 2006 року. Тоді, у чвертьфіналі чемпіонату світу „синьо-жовті“, ворота яких захищав Шовковський, теж пропустили швидкий гол і теж поступилися з рахунком 0:3, хоча за грою явно заслуговували на більше…
Таким чином, як було помічено сайтом „Футбум“, шанувальники „Динамо“ особливо не плекали ілюзій щодо перспектив команди в поєдинках із суперниками з першого кошика (а це, крім „Лаціо“, ще й „Рома“). Але, звісно, всі чекали, що Київ дасть бій Риму. І насправді, аж ніяк не все виглядало так однозначно, як рахунок на табло.
Практично всі джерела так чи інакше віддають „Динамо“ належне у зв’язку з тим, що кияни не стали „паркувати автобус“ біля свого штрафного майданчика, а намагалися комбінувати, роблячи акцент на творення й атаку. Причому, це була не ситуативна реакція на швидкий гол римлян, а початковий план на гру. Що підтверджується словами Шовковського:
„Можна було закритися, стати 11-ма футболістами в обороні, але ми прагнули грати у футбол і хотіли це робити. Ми говорили хлопцям, щоб вони не відходили від нашої структури гри…“ (Obozrevatel.com, 26.09.24).
Після серії досить змістовних матчів у кваліфікації Ліги чемпіонів це було природне прагнення — перевірити всі свої можливості на тлі ще сильнішого суперника. І, як визнає преса, є чимало відрізків та епізодів, які „Динамо“ може занести собі в актив, а підсумковий рахунок не зовсім відповідає подіям на полі.
„Динамо“ володіло м’ячем у матчі з „Лаціо“ 55% ігрового часу, провело 39 атак, в активі римлян 30 спроб. За ударами перевага у римлян — 14 проти 11, — оперує статистичними показниками сайт „Трибуна“. — Українська команда завдала більше ударів у площину воріт суперника, ніж італійці — 7 проти 6-ти. „Динамо“ віддало 435 точних передач із 482 (90%), у „Лаціо“ — 352 із 403 (87%). Обидві команди виконали по 3 кутові.
Кияни виконали більше кросів, але вдалих спроб було більше у римлян — 5 із 21-го у „Динамо“, 7 із 15-ти у „Лаціо“. Голкіпер „Лаціо“ Іван Проведель здійснив 7 сейвів, ще 2 удари киян були заблоковані. Воротар „Динамо“ Георгій Бущан виконав 3 сейви, 5 ударів було заблоковано„ (Ua.tribuna.com, 26.09.24).
ЗМІ визнають: за небезпечними атаками більше досягли успіху римляни. Але Київ теж мав шанси забити — і не раз.
«Підопічні Шовковського створювали моменти. Наприкінці першого тайму вдалося навіть притиснути «Лаціо». Спочатку Піхальонок бив метрів з 20-ти під ближню стійку, потім Бражко зі стандарту влучив у ліву дев’ятку, а за хвилину вже Ярмоленко крутив з-за меж штрафного — усі ці удари взяв Проведель. Уже в компенсований час Бражко з лінії вистрілив у дальній нижній, але м’яч пройшов зовсім поруч зі стійкою. У другому таймі пригадуються хороші лонгшоти Бражка та Андрієвського, які парирував Проведель“, — пише Михайло Юхименко (Football24.ua, 25.09.24).
„Вважаю, що наприкінці першого тайму динамівці нагородили на гол, а може й два. Якби забили, тоді б вдалося повернути інтригу і після перерви все могло скластися інакше“, — вважає екс-гравець збірної України Віталій Косовський (Sport.ua, 26.09.24).
Таким чином, знову, як і після „Зальцбурга“, йдеться про проблеми молодої київської команди з реалізацією створюваних нею моментів: якщо „Лаціо“ бездоганно скористався своїми трьома шансами з явних чотирьох-п’яти, то динамівці жодного разу не змогли пробити воротаря італійців, що зловив кураж.
Але водночас, як зазначається в низці матеріалів, „Динамо“ дало зрозуміти, що на рівні Ліги Європи здатне створити певні проблеми обороні будь-якого суперника. І це, безумовно, позитивний нюанс: раз моменти є — прийдуть і голи.
Важливо, на думку ЗМІ, і те, що наша команда проявила характер: не опустила рук і до останнього шукала щастя в атаці.
„Динамо“ знайшло в собі сили проявити справжній бойовий дух і не дозволити сильнішому за багатьма показниками, добротному футбольному легіону поставити себе в становище капітулянта. Ні! Команда Шовковського залишила поле стадіону в Гамбурзі з піднятою головою. Нехай поки й без очок», — ділиться враженнями Денис Борисенко (Footclub.com.ua, 25.09.24).
У репортажах, присвячених матчу в Гамбурзі, також ідеться про те, що урок від «Лаціо» безсумнівно має піти на користь «Динамо». Тренерський штаб отримав чітку інформацію про те, над якими аспектами гри необхідно працювати насамперед. А молоді гравці набули певного відсотка того самого досвіду, який з часом дає якість.
З цього приводу цікавий і показовий приклад у проекції на молодих динамівських центрбеків навів Віталій Косовський:
«Пригадується, коли свого часу в „золоті“ роки „Динамо“ в команді тільки дебютували центральні захисники Сергій Федоров та Владислав Ващук, то вони також були не безгрішні. Але поступово збагачувалися досвідом і завдяки працездатності стали справжніми майстрами. Сподіваюся, що такий шлях пройде і нинішня динамівська зміна. І саме такі поєдинки й підказують, на які недоліки треба звернути увагу„ (Sport.ua, 26.09.24).
Ну і, можливо, ключовий посил преси: невдача в 1-му турі основного етапу Ліги Європи — не привід посипати голову попелом. Турнір тільки стартував, головні баталії — попереду. І суперники там будуть не тільки з топ-чемпіонатів.
«Є ще сім матчів, у яких буде можливість набрати свої очки та потрапити принаймні в топ-24 основного раунду Ліги Європи. Будемо на це сподіватися, гра «Динамо“ була далеко не безнадійною„ (Sport.ua, 25.09.24).
«Для загального розуміння варто нагадати, що численні комп’ютерні симуляції дали необхідність 9−10 очок для проходу в стикові матчі“ (Footboom1.com.ua, 25.09.24).
Дипломатія футбольного м’яча
Матч „Динамо“ — „Лаціо“, безсумнівно, став лідером звітного тижня за кількістю публікацій. Серед них осібно стоїть інтерв’ю президента „Динамо“ Ігоря Суркіса німецькому виданню Hamburger Abendblatt, яке ретранслювали багато вітчизняних ЗМІ.
У притаманній собі відвертій манері Ігор Михайлович у деталях розповів зарубіжній публіці про те, за рахунок чого і як вдається зберігати на плаву український футбол під час війни і як взагалі живе наша країна в умовах російської агресії.
Віддаючи належне своїм колегам — президентам клубів, які не покинули команди в складний момент, Ігор Суркіс на прикладі „Динамо“ змалював реалії, в яких проходять матчі чемпіонату країни:
„Динамо“ тренується в Києві та попри 18-годинні переїзди на матчі в єврокубках грає матчі чемпіонату теж у Києві. Заради наших уболівальників, заради наших сімей. Матчі чемпіонату перериваються, якщо лунає повітряна тривога, команди, журналісти та вболівальники прямують у бункер. У чаші стадіону не залишається жодної людини до скасування тривоги.
На кожен стадіон влада допускає певну кількість глядачів, яку здатен розмістити бункер стадіону. Наприклад, наш стадіон „Динамо“ в центрі Києва вміщує понад 16000 глядачів, проте на матчі ми продаємо лише 1700 квитків. Таку кількість здатен вмістити наш бункер» (Fcdynamo.com, 24.09.24).
Звісно, було порушено тему єврокубкових поєдинків «Динамо». Президент «Динамо» нагадав, що за два з половиною роки війни кияни приймали суперників на п’яти закордонних стадіонах. У польських Лодзі, Кракові та Любліні, румунському Бухаресті, і ось тепер — у німецькому Гамбурзі. Насамперед, пояснив Ігор Суркіс, розглядали варіанти з містами, де проживає велика кількість співвітчизників:
«На перший план ставиться не так підтримка команди, як позитивні емоції українців, які стали біженцями і поїхали до Європи: чиї будинки зруйнували російські ракети, чиї чоловіки і сини зараз борються за перемогу України ціною власних життів.
Футбол існує для вболівальників і заради вболівальників. На наших матчах українці хоча б на кілька годин забувають про жахливу війну вдома, переключаються на позитивні емоції. Знайомляться, спілкуються один з одним… хоч кілька годин вони почуваються як удома» (Кomentator.net, 24.09.24).
Таким чином, президент «Динамо» вкотре дав зрозуміти, наскільки важливу соціальну роль футбол відіграє в житті суспільства. Особливо зараз — під час війни.
«Росія хотіла принести в Україну „руський мир“, — констатує президент київського клубу. — Натомість їй вдалося об’єднати Україну та українців. Народ став єдиним. Він перетворився на кулак, який завдає удару у відповідь. Поки одна частина українців бореться з росіянами на полі бою, інша — відбудовує інфраструктуру, робить фінансові збори і всіляко допомагає нашим воїнам» (Sport.ua, 24.09.24).
До війни звикнути неможливо, визнає президент «Динамо», розповідаючи німецькому журналісту про життя в сьогоднішній Україні: ніколи не знаєш, який цивільний об’єкт чи просто житловий будинок стане черговою ціллю російських терористів, практично щоночі лунають сирени, гримлять вибухи, гинуть люди…
«Весь світ має знати про те варварство, яке щодня чинять російські військові з нашою країною, — підкреслює Ігор Михайлович. — Європа розуміє, що Україна стримує Росію, що є щитом її миру. Якби Україна здалася, агресор пішов би далі… Про це навіть не хочеться думати. Тому ми вдячні всім цивілізованим країнам за фінансову та гуманітарну допомогу нашій країні, за розуміння і підтримку» (Sportarena.com, 24.04.24).
Інтерв’ю Ігоря Суркіса виданню Hamburger Abendblatt однозначно розраховане на західну аудиторію. Президент «Динамо» використовував кожну фразу, чітко розставляючи оцінки, акценти і пріоритети, і явно був готовий виходити за рамки суто футбольної тематики. Використавши популярність спорту номер один і міжнародний авторитет київського «Динамо» як інструментарій, він постарався донести до німецької аудиторії максимум правдивої інформації про те, який страшний період переживає наша країна.
Віктор ЖУРАВЛЬОВ