НБУ вчетверте поспіль знизив облікову ставку

НБУ вчетверте поспіль знизив облікову ставку

Фото: Пресс-центр НБУ НБУ продовжив цикл зниження ставки

Регулятор вирішив продовжити цикл зниження облікової ставки, який був розпочатий ще у липні.

Національний банк України ухвалив рішення про зниження облікової ставки з 16% до 15% з 15 грудня. Про це повідомляється на сайті регулятора у четвер, 14 грудня.

«Це рішення узгоджується зі сповільненням інфляції та поліпшенням інфляційних очікувань, що сприятиме збереженню привабливості гривневих інструментів для заощаджень. Інфляція в листопаді знизилася до 5,1%, навіть дещо швидше, ніж очікувалося», – йдеться у повідомленні.

У Нацбанку зазначили, що сповільненню інфляції сприяло як розширення пропозиції продуктів харчування з нового врожаю, так і поліпшення очікувань на тлі міцнішого курсу гривні.

За оцінками регулятора, показники інфляції в грудні залишатимуться близькими до поточних рівнів. Водночас зберігаються ризики пришвидшення інфляції через логістичні труднощі на західних кордонах та швидше вичерпання ефектів від значних урожаїв, передусім овочів.

Ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни, водночас НБУ вказує на посилення ризиків в частині міжнародної допомоги.

«Як і раніше, НБУ припускає, що відчутне зниження безпекових ризиків відбудеться не раніше 2025 року. У разі тривалішого періоду активних бойових дій очікуються додаткові втрати економіки та суттєвіший інфляційний тиск. Також частково реалізувалися ризики ритмічності надходження зовнішньої фінансової допомоги. Водночас НБУ очікує на відновлення ритмічності зовнішнього фінансування в найближчий час», – зазначається у повідомленні.

Як відомо, у червні 2022 року Нацбанк підняв облікову ставку з 10% до 25%. Такий рівень тримався до липня 2023 року, коли НБУ знизив ставку до 22%. У вересні НБУ знизив ставку до 20%, а жовтні – до 16%.

Облікова ставка – еквівалент вартості грошей в економіці. За цією ставкою НБУ надає кошти комерційним банкам, а ті, у свою чергу, кредитують фізосіб та юридичних осіб. Отже, облікова ставка впливає на вартість кредитних ресурсів. Підвищення облікової ставки говорить про зростання рівня інфляції та падіння темпів економічного зростання в країні.

Джерело

Новини Рівне