Рій «Чуб» під час тренувань.
Нещодавно рій «Чуб» з Коростського ліцею посів третє місце у патріотично-військовій грі «Сокіл» («Джура») в Рівному. Це єдина команда джуристів, що функціонує в Сарненській громаді, а донедавна й у Сарненському районі. Як сільська школа облаштувала військово-патріотичні заняття, чому учні називають гурток популярним і як джуристи щороку готуються до змагань — дізнавалися СарниNews.City.
Виховниця: Ніна Комар
Керівниця гурка Ніна Комар.Фото: СарниNews.City
Ніна Комар викладає фізичну культуру в Коростському ліцеї та вже другий рік очолює гурток «Сокіл» («Джура»). Він діє у школі з 2016 року.
— Спочатку я їздила на змаганнях зі своїм попередником Ярославом Сидоровичем йому на підмогу. Я загорілася цим, мені дуже сподобалося. Відтоді «Джура» у моєму серці. Діти також в захопленні, їм цікава стрільба, військова підготовка. На змаганнях вони мають змогу познайомитися з військовими, які демонструють техніку та зброю, розповідають, як ними користуватися. Діти все випробовували та були дуже задоволені. Це подобається і їм, і мені, — розповідає керівниця рою.
Гурток діє не лише під час навчання, а й увесь рік. На ньому джури вивчають історію України й окремо козацтва, медицину, військову справу, виконують стройові вправи. Усі заняття проводить Ніна Комар. Для цього вона двічі проходила школу виховників джур: у Переяславі й Тараканові. Керівниця рою каже, що умови для занять ліцей створив самотужки, адже головне тут — бажання:
— Звісно, є що покращувати. Ті ж самі гвинтівки в нас дуже старенькі, вони не прицілені, не відповідають повністю стандарту. Так само муляжі, з якими тренуємо стройову ходьбу ще радянські. Але загалом аби було бажання займатися, то й ресурс знайдеться.
Показовий виступ джур зі зброєю.Фото: СарниNews.City
Раз у рік команди джур змагаються в патріотично-військовій грі «Сокіл». Вже декілька років поспіль Сарненщину представляє рій «Чуб». У 2022-му, коли почалась повномасштабна війна, змагання проводили дистанційно. Наступного року офлайн-зустрічі відновили.
— Минулого року джури, які зараз у команді, отримали перший досвід. Ми їхали більше на оглядові змагання, пробували що і як. Тоді зайняли п’яте загальнокомандне місце серед дев’яти команд. А цьогоріч — третє серед 13-ти команд, — ділиться Ніна Василівна.
До 2023 році рій «Чуб» — був єдиним у Сарненському районі. Зараз залишається одним у Сарненській громаді. У джури тут приймають усіх, хто має бажання та хист пройти шлях справжнього патріотичного виховання та згуртованості.
— Джура — це престиж школи, це не тільки патріот України, а справжній козак. Діти реально захоплюються цим рухом, вони горді, що вони в команді, що їх називають джурами, — підсумовує Ніна Комар.
Ройовий: Станіслав Рудика
Ройовий Станіслав Рудика.Фото: СарниNews.City
Дев’ятикласник Станіслав Рудика в джуристах уже другий рік. Долучився, бо тут цікаво та весело. Він — старшина, тож слідкує за дисципліною у рою.
— Моя роль — ройовий. Я маю віддавати команди своїм джурам, а вони їх виконувати. Це дуже класна гра, тут все по-серйозному, дисципліна, взаємоповага — все, як має бути, — ділиться хлопець.
Ройовий веде рій.Фото: СарниNews.City
Ройовий розповідає, що змагання джур відрізняється від інших, бо тут на першому місці завжди не особистий, а командний результат, злагодженість і згуртованість:
— «Джура» — це не тільки конкурси, а й спільне проживання та дозвілля. Всі гуртуються між собою. Це дуже весело та круто. У нас має бути повага у команді, щоб всі одне одного розуміли, без жодних поганих слів і образ. Рій — це одне ціле.
Джура: Юрій Комар
Джура Юрій Комар.Фото: СарниNews.City
У стрільбі з пневматичної гвинтівки в Рівному джура Юрій Комар здобув перше місце серед юнаків, набравши найбільшу кількість балів — 47 з 50.
— Ніна Василівна нас вчить абсолютно все: від історії до стрільби. У нашому ліцеї є пневматичні гвинтівки — так я і навчився. На тренуваннях трохи гірші мав показники, а на змаганнях я дуже старався, бо хотів, щоб моя команда зайняла призове місце, і все вийшло, — розповідає Юрій.
Хорунжа: Надія Комар
Хорунжа Надія Комар.Фото: СарниNews.City
Надія гордо тримає в руках стяг, адже це її почесна місія в рою. Це друга посада зі складу старшини. Вона підтримує дисципліну та порядок, якщо ройового немає. А ще наголошує: ніхто в Корості не вважає, що це не жіноча справа.
— Я — прапороносець. Це важлива роль і відповідальність. Адже на змаганнях головним атрибутом і символом рою є прапор. Це честь команди, — розповідає Надія Комар.
Рій йде маршем із прапором.Фото: СарниNews.City
Кожен рій розробляє індивідуальний прапор. Джури закладають у нього певні знаки й асоціації, що уособлюють їхні цінності, характер і особливість.
— По центру нашого стягу — козак, що є головним символу джури. «Сокіл» («Джура») — гра патріотично-військова, тому це потрібна деталь. Колосся — символ України, розміщене знизу, а зверху у небо здіймаються лелеки — птахи, з якими асоціюється наше село, — пояснює значення прапора дівчина.
Надія демонструє прапор рою «Чуб».Фото: СарниNews.City
Надія Комар переконана, що кількість джуристів у їхньому рою лише збільшуватиметься, а наступного року їм вдасться отримати омріяну перемогу на обласному рівні й поїхати на всеукраїнські змагання:
— У нашій школі цей гурток популярний. Тут є дисципіла, можна постріляти, помаршувати. Керівники про нас дуже піклуються про нас, тому більшість залишається в рою. З такими темпами у нас є шанси отримати перемогу наступного року, принаймні ми будемо до цього прагнути.