Березень — місяць боротьби з туберкульозом

Березень — місяць боротьби з туберкульозом

Туберкульоз – це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу або  паличка Коха, яке може уражати практично всі органи людини  — легені, кістки, очі, шкіру, нирки, кишківник, мозок, лімфатичні вузли. У 95 % від усіх випадків уражаються саме легені. Основним джерелом розповсюдження туберкульозної інфекції  є людина, хвора на відкриту форму туберкульозу, така людина небезпечна для навколишніх, бо вона виділяє збудників туберкульозу в навколишньому середовищі при кашлі та чханні. Для зараження туберкульозом достатньо десятьох бактерій, але чи призведе зараження до хвороби, залежить від нашого імунітету (90-95% людей не захворіють). Якщо імунна система не спрацює як слід, то може розвинутись туберкульоз, інколи від зараження до прояву хвороби минає рік.

В умовах напруженої епідеміологічної ситуації, яка наразі є в Україні, незалежно від соціального статусу та рівня достатку, захворіти на туберкульоз може кожен. Успіх лікування багато в чому залежить від ранньої діагностики захворювання. Терапія туберкульозу тривала і становить від 4 місяців до кількох років, тому самостійне припинення прийому ліків, пропуск або зменшення дозування можуть спричинити резистентність, тобто стійкість мікобактерій до антибіотиків. Лікування туберкульозу може здійснюватися як удома, так і у спеціалізованому стаціонарі. 

Знизити ризик поширення мікобактерії туберкульозу від хворого до здорових людей допоможуть такі поради і заходи:

-Хворий  в якого діагностовано туберкульоз має залишатися вдома, (не повинен ходити на роботу, до школи чи спати в одній кімнаті з іншими людьми протягом перших декільком тижнів лікування активного туберкульозу);

-Захворівший має прикривати рот хустинкою під час кашлю, чихання, розмови, або вдягати медичну маску, коли перебуває серед інших людей;

-Туберкульозна паличка поширюється легше в малих закритих приміщеннях, тож проводьте часте провітрювання кімнат.

Обов’язково зверніться до свого сімейного лікаря при появі перших ознак хвороби. Перші ознаки захворювання на туберкульоз такі :

-нав’язливий кашель, що триває понад 3 тижні;

-озноб;

-біль у грудях;

-відчуття постійної втоми, слабкість;

-втрата апетиту;

-втрата ваги;

-нічна пітливість;

-гарячка 37-38 С0 або знижена температура 35,5 С0;

-у мокротинні сліди крові;

-відчуття розпирання в шиї.

Запам’ятайте! Вчасне обстеження та вчасно розпочате лікування може врятувати життя, адже туберкульоз виліковний.

Лікар-епідеміолог Дубенського районного відділу  ДУ «РОЦКПХ МОЗ України»  Ірина Чуздюк 

Новини Рівне